Americký minister obrany Lloyd Austin nezahynul pri ruskom raketovom útoku na Kyjev
- Uverejnené 7. február 2024 o 15:36
- Článok prečítate za 5 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Lloyd Austin bol zabitý ! 3. jan. 2024 v kyjevskom bunkri ruskou raketou,“ píše sa v príspevku uverejnenom 14. januára 2024 na telegramovom kanáli „Miroslav Kamensky“, ktorý videlo viac ako 10-tisíc používateľov. Príspevok obsahuje aj koláž, na ktorej vidíme čiernobielu fotografiu Austina, rakvy zakryté americkými vlajkami a ruskú stíhačku Mig-31 vybavenú nadzvukovou raketou Kindžal.
Rovnaký text bol skopírovaný aj v ďalších príspevkoch na Telegrame a tiež na Facebooku.
Pavol Slota, člen zastupiteľstva Žilinského samosprávneho kraja a syn bývalého predsedu Slovenskej národnej strany Jána Slotu, zdieľal obdobné tvrdenia na svojej facebookovej stránke spolu s rovnakým obrázkom obohateným o otázku „Spoznal minister obrany USA silu ruskej rakety Kindžal na vlastnej koži?!“. Vo svojom príspevku síce priznal, že „nemá presné odpovede“, ale zároveň napísal „nechajme sa prekvapiť, ako sa táto spravodajská hra nakoniec vyvinie“. Len jeho príspevok zdieľalo takmer 1000 používateľov Facebooku.
Všetky slovenské príspevky sa odvolávajú buď na ruskú Federálnu bezpečnostnú službu (FSB), alebo na agenta FSB ako na zdroj takýchto tvrdení. Preverili sme však ruské mediálne zdroje nielen prostredníctvom Googlu, ale aj pomocou ruského vyhľadávača Yandex s použitím kľúčových slov „Ллойд Остин“ a našli sme iba články, v ktorých ruské médiá informovali o Austinovom zdravotnom stave; napríklad 15. januára ruská štátna tlačová agentúra TASS uverejnila článok o Austinovom prepustení z nemocnice, v ktorom ako zdroj uviedla Pentagón. Preverili sme aj webovú stránku FSB, ale nenašli sme žiadne verejné oznámenie o tom, že by bol Austin zabitý ruským zásahom.
V prebiehajúcej vojne s Ruskom bolo hlavné mesto Ukrajiny, ako aj ďalšie ukrajinské mestá či obce, zasiahnuté masívnymi ruskými raketovými útokmi 29. decembra 2023 (ako je vidieť na videu nižšie) a 2. januára 2024. Ukrajinské orgány neskôr oznámili, že sa im podarilo zostreliť niekoľko rakiet Kindžal, ktoré Rusko pri úderoch použilo. Nenašli sme však správy o signifikantnom útok na Kyjev, ktorý by sa uskutočnil konkrétne 3. januára.
Podľa našich zistení pochádzajú tvrdenia o Austinovej smrti zo stránky „Real Raw News“ (RRN), ktorá sama uvádza, že obsahuje „humor, paródie a satiru“. Stránka uverejnila tieto tvrdenia v texte zo 7. januára, pričom sa práve naň odkazoval Pavol Slota v komentári pod vyššie spomínaným príspevkom ako na jeden zo zdrojov.
Stránka RRN už v minulosti šírila podobné hoaxy, ktoré sme aj opakovane vyvrátili v rámci AFP; napríklad že americká armáda zatkla bývalého guvernéra štátu New York Andrewa Cuoma, bývalého amerického ministra spravodlivosti Billa Barra alebo bývalého riaditeľa Národného inštitútu pre alergie a infekčné choroby Anthonyho Fauciho.
V pôvodnom texte RRN sa ako údajný zdroj tvrdení o Austinovej smrti uvádza „agent FSB Andrej Zacharov“. Iné factcheckerské organizácie, napríklad americká stránka Lead Stories, v minulosti vyvrátili päť ďalších nepravdivých tvrdení pochádzajúcich z RRN, v ktorých vystupoval tento „zdroj“.
Austin sa ospravedlnil za zatajovanie svojej hospitalizácie a diagnózy
Americký minister obrany Lloyd Austin sa 22. decembra podrobil operácii rakoviny prostaty, pričom na druhý deň bol prepustený. Na začiatku roka, 1. januára, bol však opätovne hospitalizovaný kvôli zdravotným komplikáciám vrátane nevoľnosti či silných bolestí. Z nemocnice bol nakoniec prepustený 15. januára.
Svoju diagnózu a hospitalizáciu však spočiatku tajil, čo vyvolalo značné kontroverzie, keďže je kľúčovou postavou americkej administratívy v snahe podporovať Ukrajinu v boji proti ruskej invázii, ako aj pri odrážaní raketových útokov jemenských húsíov na námorné trasy v Červenom mori.
Dokonca aj Biely dom bol o Austinovej hospitalizácii informovaný až 4. januára, zatiaľ čo Kongres až nasledujúci deň. Podľa dostupných informácií nebola o Austinovej hospitalizácii spočiatku informovaná ani námestníčka ministra obrany Kathleen Hicks.
Pentagón vydal prvú verejnú tlačovú správu o Austinovej hospitalizácii v Národnom vojenskom zdravotníckom centre Waltera Reeda v Marylande až 5. januára.
Podľa dostupných správ sa prezident USA Joe Biden dozvedel o tom, že Austinovi bola diagnostikovaná rakovina, až 9. januára. V rovnaký deň Pentagón vydal ďalšiu tlačovú správu, v ktorej spresnil, že Austin podstúpil liečbu rakoviny prostaty.
Austin sa vrátil na svoje pracovisko na ministerstve obrany 29. januára. V ten deň ho fotografka agentúry AFP zachytila na stretnutí s generálnym tajomníkom NATO Jensom Stoltenbergom, o dva dni neskôr ho zachytil fotograf AFP na stretnutí s britským ministrom obrany Grantom Shappsom:
Austin prvýkrát od svojej hospitalizácie verejne vystúpil na tlačovej konferencii 1. februára, na ktorej sa ospravedlnil za nesprávne zvládnutie komunikácie v súvislosti s jeho liečbou. „Chcem sa vyjadriť úplne jasne: nezvládli sme to správne. A ja som to nezvládol správne. Mal som prezidentovi povedať o svojej diagnóze rakoviny. Mal som to povedať aj svojmu tímu a americkej verejnosti a beriem za to plnú zodpovednosť,“ povedal.
Podľa verejne dostupných informácií Austin naposledy cestoval do Kyjeva 20. novembra 2023.
Všetky naše články o dezinformáciách súvisiacich s vojnou na Ukrajine si môžete prečítať na tomto odkaze.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás