Relácia britskej televízie Channel 4 je satirou, nezobrazuje skutočné laboratórium na ľudské mäso

Na sociálnych sieťach sa od konca júla šíri ukážka zo satirického dokumentu britskej televíznej stanice Channel 4 s falošným tvrdením, že ide o zábery skutočnej továrne na mäso v Anglicku alebo že ide o prípravu ľudí na kanibalizmus. Avšak Channel 4, ako aj moderátor relácie Miracle Meat Gregg Wallace, uviedli, že v tomto prípade išlo o satiru a video nezachytáva skutočné udalosti. V záverečných titulkoch sa tiež spomína šéfka kastingu a herci, rovnako ako aj meno spisovateľa Jonathana Swifta, ktorého satirická esej z 18. storočia bola zjavne inšpiráciou pre vznik relácie.

„Greg Wallace, moderátor britskej reality šou o varení MasterChef, na Channel 4 inzeruje ľudské mäso na varenie. V laboratóriu sa ľudské tkanivo premení na väčšie kusy mäsa, ktoré možno použiť na varenie steakov, hamburgerov a klobás,“ píše sa príspevku z 31. júla 2023 na telegramovom účte ZEM&VEK, ktorý videlo viac ako sedem tisíc ľudí.

Príspevok obsahuje video s upútavkou na reláciu, ktorú na svojom webe zverejnil denník The Independent. Už v tomto videu sa na úvod píše, že ide o „mockumentary“, teda o satirický dokument.

Zem a Vek v rôznych formách v minulosti šíril viacero dezinformácií, niektorým z nich sa venovala aj agentúra AFP. V jednom prípade išlo o upravený nos prezidentky Zuzany Čaputovej, v druhom sa šírili falošné karikatúry ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského zo svetových metropol.

Image
Snímka falošného príspevku o továrni na ľudské mäso vyhotovená AFP 22. augusta 2023

Tvrdenie o propagácii konzumácie ľudského mäsa sa šírilo aj na rôznych miestach na Facebooku, napríklad tu alebo tu.

Šírilo sa tiež v srbčine, češtine, gréčtine, bulharčine alebo rumunčine.

Britská relácia je však satirická, pre AFP to uviedli zástupcovia Channel 4 aj Gregga Wallacea. Sám Wallace taktiež verejne prezentoval, že na tomto videu je len hercom a celá relácia je satirou. Na konci 23-minútového videa sa v titulkoch spomína šéfka kastingu, herci aj Jonathan Swift, írsky spisovateľ, ktorého esej z 18. storočia bola pre reláciu inšpiráciou.

O čom je „Zázračné mäso“?

Reláciu s názvom „Gregg Wallace: British Miracle Meat“ (v slovenčine Greg Wallace: Britské zázračné mäso) odvysielala 24. júla 2023 britská verejnoprávna televízia Channel 4. Trvá 23 minút a 21 sekúnd, moderátorom je Gregg Wallace, porotca britskej verzie známej kuchárskej reality šou MasterChef na BBC.

V relácii Wallace prichádza do „továrne Good Harvest“, ktorá sa vraj nachádza v meste Boston, vo východoanglickom grófstve Lincolnshire.

Niektoré zavádzajúce príspevky na sociálnych sieťach (napríklad tie, ktoré nesprávne interpretujú trailer na webe Independentu) ukazujú zábery zo začiatku relácie. V tejto časti Wallace uvádza „tému“ satirického dokumentu, keď vysvetľuje, že so stúpajúcimi nákladmi na život v Británii sa na trh dostávajú produkty z „ľudského mäsa“.

Vo väčšine príspevkov sa objavuje práve táto upútavka pôvodne uverejnená Independentom trvajúca 34 sekúnd. „Na pulty obchodov mieri dostupný proteín, ktorý sa vyrába z ľudského mäsa,“ hovorí v nej Wallace. „Je to tak, proteín vyrobený z ľudského mäsa, ktorý bude lacnejší a chutnejší než jeho konkurencia.“

V kompletnej relácii Wallaceovi zamestnanci údajnej továrne (ide o hercov) vysvetľujú, že spracovanie ľudského mäsa zákony Európskej únie zakazovali, ale po britskom odchode z Únie to už možné je. Továreň vraj dostáva od darcov vzorky tkaniva, ktoré v laboratórnom prostredí vyrastie na mäsové „koláče“. Z nich sa potom môžu robiť steaky alebo klobásy. Diváci vidia aj miesto, kde držia deti pred tým, ako im „odoberajú vzorky“.

Aj keď relácia nie je priamo označená za satiru, naznačuje tomu niekoľko vecí.

Na konci relácie Wallace hovorí: „Tieto deti sú vzorom pre nás všetkých a niet divu, že štát túto obetu na sto percent podporuje. Trussel Trust (mimovládna organizácia bojujúca proti chudobe v Británii, pozn. red.) hovorí, že budúcnosť bez potravinových bánk si vyžaduje systém dávok, ktorý bude slúžiť všetkým, a stabilné príjmy, aby si ľudia mohli dovoliť naplniť základné potreby. Nie je preto prekvapením, že konzumácia detí sa zdá ako pravdepodobnejšia cesta pre túto krajinu. Je to skromný návrh (v čase 22:35, slovné spojenie zvýraznené AFP), ale ide možno o doteraz jediný skutočný pokus brať vážne veľký nárast životných nákladov v Británii. Ja som Gregg Wallace, dobrú chuť.“

Image
Snímka z videa, kde Gregg Wallace spomína „skromný návrh“ vyhotovená AFP 10. augusta 2023 ( Juliette MONTESSE)

Titulky sa začínajú poďakovaním Jonathanovi Swiftovi, po ktorom nasleduje „obsadenie v abecednom poradí“ aj „šéfka kastingu“, čo je ďalším znakom, že nejde o skutočný dokument.

Image
Snímka titulkov na záver satirického dokumentu Channel 4 vyhotovená AFP 10. augusta 2023 ( Juliette MONTESSE)

Jonathan Swift bol írskym spisovateľom a satirikom z prelomu 17. a 18. storočia, najviac ho preslávili Gulliverove cesty, ale písal tiež kratšie texty vrátane satirickej eseje Skromný návrh publikovanej v roku 1729. Esej navrhuje, aby chudobní ľudia v Írsku predávali svoje deti ako jedlo pre bohatých.

Satirický dokument ako provokatívny komentár

Channel 4 pre AFP uviedol, že relácia je čisto fiktívna a každý, kto sa v nej objavuje, bol buď hercom, alebo vedel o satirickej povahe relácie.

V angličtine sa pre satirické dokumenty používa výraz mockumentary, čo je podľa slovníka Cambridge Dictionary film alebo televízna relácia natočená na spôsob dokumentu tak, aby vymyslené udalosti vyzerali ako skutočné.

To je aj prípad relácie „Greg Wallace: British Miracle Meat“.

„Je to vtipné, ale zároveň ide o komentár nabádajúci k premýšľaniu o mimoriadnych krokoch, ku ktorým musia ľudia pristúpiť, aby sa v našej spoločnosti udržali počas krízy rastúcich životných nákladov nad vodou,“ uviedol v e-maile pre AFP zo 14. augusta 2023 hovorca Channel 4.

„Channel 4 má so satirou dlhé a bohaté skúsenosti, často používa humor ako prístupný spôsob poukázania na najdôležitejšie spoločenské témy,“ uviedol.

Paul Leather z Wharf Media, PR spoločnosti zastupujúcej Gregga Wallacea, pre AFP v e-maile zo 14. augusta 2023 uviedol: „Môžem potvrdiť, že išlo o satiru a tvrdenia uvedené v relácii neboli pravdivé.“

Wallace sám o relácii písal v príspevku na svojom instagramovom účte: „Satira. Pozrite si Skromný návrh Jonathana Swifta.“ Dodal, že si naozaj „užil“ svoju „prvú skutočnú prácu herca“.

Aj na svojom webe Wallace vysvetlil, že „išlo o satiru – malo to byť rázne, malo to upriamiť pozornosť na vážnu situáciu“.

Tom Kingsley, programový riaditeľ Channel 4, pre BBC Culture (archívny odkaz) povedal, že cieľom tvorcov bolo „satiricky zachytiť spôsob, ako sa utrpenie spôsobené rastúcimi cenami životných potrieb stáva normálnym“.

Podľa britského denníka The Guardian (archívny odkaz) bola „relácia British Miracle Meat jednou z najodvážnejších satirických diel, aké sa kedy objavili v britskej televízii“. „Divák si ani neuvedomil, že sledoval čiernu komédiu prezentovanú ako dokument o chudobných ľuďoch, ktorí musia predávať svoje telo, aby mali na obživu,“ píše autor recenzie Stuart Heritage.

Otváranie okna

V slovenských príspevkoch sa tiež (napríklad tu) spomína, že cieľom falošného dokumentu je pripraviť ľudí na to, že v budúcnosti budú musieť naozaj jesť ľudské mäso. Autori príspevkov pri tom používajú pojem „Overtonovo okno“.

Tento pojem sformuloval v polovici 90. rokov americký analytik Joseph Overton, ktorý bol v tom čase viceprezidentom Mackinac Center for Public Policy. Tvrdil, že politici v každej krajine presadzujú len politiky, ktoré sú v spoločnosti považované za prijateľné, pričom tieto sa môžu meniť v závislosti od jednotlivej krajiny, ale aj postupom času.

V prípade videa s ľudským mäsom malo teda podľa niektorých slovenských príspevkov ísť o snahu dostať túto tému do takéhoto Overtonovho okna prijateľných tém, aby jeho konzumáciu mohli politici v budúcnosti naozaj presadiť.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás