Symboly na fľašiach od Coca-Coly súvisia so spoluprácou s Disney, nie s grafénom ani mikročipmi

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Podľa viacerých príspevkov na sociálnych sieťach, ktoré sa v slovenčine či češtine rozšírili v priebehu februára, symboly na novej etikete od Coca-Coly znamenajú, že sladený nápoj obsahuje grafén a „nanočipy“. Z propagačných materiálov v rôznych jazykoch však vyplýva, že symboly súvisia s kampaňou v spolupráci so spoločnosťou Disney. Hovorca spoločnosti Coca-Cola pre agentúru AFP uviedol, že nápoj takéto zložky neobsahuje.

„Tony dôkazov a štúdii že je to jed ale oni to chlastať aj tak budú,“ píše sa v slovenskom príspevku uverejnenom 6. februára 2023, podľa ktorého sa na etikete Coca-Coly objavujú „okultné, satanistické symboly, špecifické šesťuholné štruktúry grafenu“ či aj „nanozariadenia“ odkazujúce na „myšlienku nanočipov“.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 27. februára 2023

Súčasťou príspevku je fotografia španielskej fľaše Coca-Coly, do ktorej sú doplnené šípky ukazujúce na rôzne symboly na etikete. Symboly sú v španielčine označené slovami ako Moloch, grafén, nanoroutre či „negatívny priming“.

Obrázok a obdobné tvrdenia boli šírené aj v ďalších jazykoch, napríklad v češtine, fínčine či rumunčine.

Grafén je jednoatómová vrstva uhlíka so sľubným prospektom využitia v rámci ekologickejšej výroby energie či nanomedicíny. Podobne ako nanočipy či mikroprocesory, aj tento materiál je obľúbenou témou pre šírenie dezinformácií, najmä zo strany bojovníkov proti očkovaniu proti covidu, ktorí tvrdili, že sa dá použiť na „magnetizovanie“ či „ovládanie“ ľudí. Agentúra AFP informovala o podobných správach ešte v roku 2021.

V rámci agentúry AFP sme v minulosti vyvrátili viaceré podobné tvrdenia, pričom sme ukázali, že vo vakcínach sa nenachádza grafén ani mikročipy.

Najnovší vývoj v oblasti mikročipov ukázal, že sa dajú takéto zariadenia vložiť pod kožu a naprogramovať na rôzne účely. Môžu napríklad slúžiť ako prístupová karta, ako informovali fínske noviny Iltalehti. Nie je jasné, čo je myslené pod pojmami „nanočipy“ či „nanozariadenia“ uvedenými v príspevku.

Symboly na fľaše Coca-Coly sú však súčasťou kampane v spolupráci so spoločnosťou Disney. Coca-Cola pre agentúru AFP uviedla, že sladený nápoj spomínané látky neobsahuje.

Reklamná kampaň pre Disneyland Paris

Vyhľadávanie na španielskej webovej stránke spoločnosti Coca-Cola ukazuje, že tieto symboly boli použité v kampani na propagáciu kampusu Marvel Avengers v parížskom Disneylande s možnosťou vyhrať výlet do zábavného parku. Nový areál Avengers bol otvorený v júli 2022.

Pri symbole a texte označenom na falošnom obrázku ako „nanoroutre“ sa v skutočnosti píše „Héroes únicos, premios épicos“, čo v španielčine znamená „jedineční hrdinovia, epické ceny“. Rovnaký text je viditeľný aj na webovej stránke kampane Coca-Cola Spain.

Obrázok postavičky podobnej hodinám nad textom odkazuje na postavu Miss Minutes z televízneho seriálu Loki. Rohatá postava, ktorá údajne zobrazuje tzv. „Molocha“, je v skutočnosti odkazom na postavu Loki, jednu z postáv vo svete Avengers - rohatá prilba je súčasťou Lokiho odevu.

Rohatá prilba a španielsky text sú na obrázku nižšie zvýraznené zelenou farbou:

Snímka webovej stránky kampane Disneyland Paris Coca-Cola v Španielsku, na ktorej vidno symboly z nepravdivých príspevkov. Vyhotovené 8. februára 2023, vyznačenie zelenou farbou pridala AFP

Pojem „negatívny priming“ by mohol odkazovať na jav v psychológii, keď určitý podnet potláča reakciu na nasledujúci podnet. Ako je vysvetlené v APA Dictionary of Psychology, stáva sa to napríklad vtedy, keď je človek požiadaný, aby ignoroval určitý prvok prvého podnetu (napríklad farbu) a potom je požiadaný, aby venoval pozornosť danému prvku pri druhom podnete. Na fotografii je tento termín však daný do súvisu s logom Disney na fľaši.

Hovorca spoločnosti Coca-Cola Finland v e-maile z 3. februára 2023 agentúre AFP povedal, že spolupráca je „založená na spoločnej kampani medzi spoločnosťami Coca-Cola a Disney“. Vysvetlil, že na niektorých trhoch, ktoré sa zúčastňujú kampane, sú v predaji „špeciálne plechovky a fľaše, na ktorých vidno grafické prvky od Marvelu“.

Vysvetlil tiež, že kampaň prebieha vo viacerých európskych krajinách vrátane Fínska, Francúzska, Španielska, Veľkej Británie či Švédska. Podobne je súťaž inzerovaná na webstránke Coca Cola Slovensko či na instagramovom kanáli @cocacolaczsk, pričom môžeme vidieť rovnaké grafické prvky ako vo falošných príspevkoch.

Ako je uvedené v zmluvných podmienkach kampane v Španielsku, kampaň prebieha od 15. januára do 15. marca 2023.

Na otázku, či Coca-Cola obsahuje grafén alebo „nanočipy“, hovorca spoločnosti odpovedal, že nie, a vysvetlil, že toto potvrdil to aj zástupca vedeckého a regulačného oddelenia spoločnosti.

Agentúra AFP v máji 2022 preverila tvrdenia zdieľané v španielčine, podľa ktorých vraj malo byť možné zistiť prítomnosť grafénu v nealkoholických nápojoch pomocou magnetu.

Článok preložil/-a