Videá so zapaľovačom či sviečkou nie sú dôkazom, že padá umelý sneh: za záhadou je fyzika a chémia

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 29. januára 2021 o 11:49
  • Aktualizované dňa 8. apríla 2021 o 14:17
  • Článok prečítate za 5 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovakia
Tisíce používateľov Facebooku zdieľali videá ukazujúce pokusy roztopiť sneh zapaľovačom či sviečkou. Tie mali byť dôkazom konšpirácie o tom, že sneh padajúci z oblohy sa netopí, lebo obsahuje plasty a pochádza z chemtrails. Konšpirátori tiež poukazovali na čierne stopy, ktoré plameň na snehu zanechal, čím dokladali „podivný“ pôvod snehu. Tieto konšpirácie sa však nezakladajú na faktoch. Dôvodom, pre ktorý sa sneh neroztopil, je fyzikálny proces sublimácie, a sadze sú výsledkom nedokonalého spaľovania, vysvetlil pre AFP profesor Univerzity Komenského.

 

V čase, keď sa Španielskom začiatkom januára 2021 prehnala silná snehová búrka, zdieľali tisíce používateľov Facebooku správy o „umelom“ či „plastovom“ snehu, ktorý sa vraj netopí. Videá sa šírili najprv v španielčine (tu, tu či tu), dostali sa však postupne aj medzi slovenských používateľov sociálnej siete.

18. januára 2021 bolo jedno zo spomínaných videí zdieľané aj v skupine MATOVIČ MA BLOKOL !!! Konšpirátor vs Matovič - Van tajm, neks tajm. Príspevok obsahoval text s nasledujúcim znením: „ŠPANIELSKO SNEH, KTORÝ SA NETOPÍ A ZAPÁCHA PLASTICKY!!! Začiatkom roka média konečne pripustili, že nás otravujú geoinžinierstvom( chemtrails). Dnes môžeme vidieť výsledok katastrofy!!!!“

Image

Snímka FB príspevku vyhotovená 28. januára 2021

 

„Idem vám dokázať, že toto nie je pravý sneh. Je plastový,“ hovorí žena po španielsky v jednominútovom videu, ktoré bolo súčasťou príspevku. Následne žena vezme napadaný sneh, vytvorí snehovú guľu a zhruba 25 sekúnd ju drží nad zapáleným zapaľovačom. Sneh sa za krátky čas neroztopí, namiesto toho sa na snehovej guli vytvorí tmavá škvrna.

Iné video sa na Facebooku virálne šírilo začiatkom januára. Žena rozprávajúca po poľsky v ňom pokus so zapaľovačom podľa vlastných slov opakovala v Katalánsku. Toto video sa objavilo aj na slovenskom Facebooku, a to prostredníctvom príspevku českej používateľky, ktorá bola prekvapená z toho, že sneh po pokuse sčernal. Tento príspevok bol neskôr vymazaný, dovtedy ho však stihlo zdieľať viac ako 2100 používateľov Facebooku.

Image

Snímka príspevku stiahnutá z Facebooku 19. januára 2021

 

Správy o plastovom snehu v Španielsku sa v januári rozšírili po tom, ako snehová búrka Filomena 7. januára 2021 zasiahla veľkú časť krajiny. V Madride snežilo najviac za posledných 70 rokov, pričom kalamita úplne paralyzovala dopravu v hlavnom meste. 

Aktualizácia: Slovenská verzia so sviečkou po Veľkej noci

„DNES SOM SA PRESVEDČILA NA SVOJEJ CHALUPE ŽE SNEH JE PLAST !!!! ? ŽIADNY HOAX !!!“ píše sa v novom príspevku používateľky zo 7. apríla 2021, ktorého súčasťou je obdobné video - tentokrát so sviečkou namiesto zapaľovaču.

„Kto neverí, tak má smolu a nech sa ide dať liečiť. Toto už nie je normálne čo my dýchame. Aké sv*nstvo na nás púšťajú. Toto je plast! A nehovorím, ako to smrdí,“ hovorí ženský hlas vo videu počas toho, ako sa autorka videa snaží roztopiť snehovú guľu nad čajovou sviečkou.

Image

Snímka FB príspevku vyhotovená 8. apríla 2021 

Obdobné slovenské video sa vyskytlo aj na inom súkromnom profile, tentokrát s popisom „SNEH NIE JE SNEH ALE ZAPACHAJUCI PLAST“ a aj na obnovenej dezinformačnej FB stránke Chemtrails Slovensko+.

Konšpirácia stará roky a vysvetlenie vedcov

Nepodložené správy o falošnom snehu nie sú novinkou. Videá s rovnakým obsahom sa šíria internetom minimálne od roku 2014. Rôzni ľudia sa pomocou zapaľovaču snažia roztápať sneh napríklad aj v Dánsku, Spojených štátoch či Srbsku, ale aj na Slovensku. Tieto pokusy však končia neúspešne. To má byť podľa konšpirátorov dôkazom, že takýto sneh obsahuje plasty, prípadne, že „pochádza z chemtrails“.

Na slovenskom Facebooku sa podobné videá šírili najmä prostredníctvom dezinformačnej stránky Chemtrails Slovensko (tu, tu či tu), prvé video s touto tematikou sme dohľadali do roku 2018.

Fenomén topenia snehu zapaľovačom či sviečkou bol predmetom krátkej správy televízie Markíza ešte v roku 2014. Redaktorovi Mariánovi Lechanovi vtedy poskytol vysvetlenie javu aj učiteľ fyziky. Súčasťou správy bola aj ukážka toho, ako sa snehová guľa nielenže roztopí, ale aj ihneď vyparí, pokiaľ je položená celou plochou napríklad na rozpálenú panvicu: 

Na vysvetlenie, prečo sa sneh nad zapaľovačom netopí a prečo zanecháva na snehu čierne stopy, sme sa spýtali aj profesora Ivana Černušáka z Katedry fyzikálnej a teoretickej chémie Prírodovedeckej fakulty Univerzity Komenského.

Černušák v emaile z 21. januára pre AFP uviedol, že „pri ‘opaľovaní’ sa sneh samozrejme topí, dochádza však k tvorbe vodných pár a veľmi pravdepodobne k ochladzovaniu plameňa a teda nedokonalému spaľovaniu“. Kryštáliky snehu sa teda v miestach nad plameňom neroztopia a neskvapaľnejú, namiesto toho sa pozvoľna rovno menia na vodnú paru, tzv. sublimujú. To je dôvod, prečo zo snehu nekvapká voda.

Černušák ďalej vysvetlil, že čierne škvrny na snehu nie sú dôkazom „plastového snehu“, ale v skutočnosti ide o sadze - nezhorené čiastočky uhlíka, ktoré sa na snehu zachytia. Náplňou tradičných vreckových zapaľovačov býva plyn bután, resp. jeho izoméry. „Ak sa čiastočky uhlíka nespália dokonale, tak vznikajú dym a sadze,“ vysvetľuje Černušák. Výsledkom nedokonalého spaľovania tak nie je len oxid uhličitý ako pri dokonalom spaľovaní, ale aj oxid uhoľnatý a čierne sadze, čo podľa profesora „potvrdí aj každý kominár“.

„Dá sa to ilustrovať napríklad chemickou reakciou 2C4H10 + 9O2 --> 2CO2 + 10H2O + 2C + 4CO,“ uviedol pre AFP Černušák.

„Sadze zo zapaľovača sa dajú vyvolať aj na iných chladných predmetoch, napríklad na studenom skle, takže nejde o dôkaz žiadnych plastov na tom ktorom povrchu, ale o dôkaz uhlíka v plameni,“ dodáva.

„Extrémne ľahko sadze vytvára napr. sviečka, s ňou sa dá ‘kresliť’ sadzami takmer po akomkoľvek predmete, ktorý sa umiestni nad plameň a zachytí nedohorený uhlík, napríklad na skle či lyžičke,“ opisuje Černušák proces pálenia snehu sviečkou, pri ktorom taktiež dochádza k nedokonalému spaľovaniu vosku (najčastejšie parafínu).

Konšpiračnej teórii s názvom chemtrails, podľa ktorej majú byť z lietadiel vypúšťané toxické látky do ovzdušia za účelom kontroly obyvateľstva, sa agentúra AFP venovala už v minulosti napríklad v poľštine či francúzštine

Ministerstvo životného prostredia SR tejto konšpiračnej teórii venovalo aj celú jednu sekciu na svojej webovej stránke. Uvádza na nej stanovisko docenta Martina Geru z Katedry astronómie, fyziky Zeme a meteorológie FMFI Univerzity Komenského: „Tvorba bielych pruhov za lietadlom je ale čisto fyzikálny proces, ktorý je veľmi podobný tvorbe oblaku. Vzhľadom na to, že lietadlá sa pohybujú aj vo veľkých výškach, kde teplota vzduchu je aj pod -50 °C a relatívna vlhkosť je blízka 100 %, hoci absolútna vlhkosť je nízka, dochádza za lietadlom k spusteniu reťazovej reakcie tvorby kryštálikov ľadu. Vodná para v závislosti od okolitej atmosféry desublimuje a tvorí zmes kryštálikov, ktorú vnímame ako biely pás za lietadlom.“

Image

Snímka uvedenia konšpiračnej teórie chemtrails na pravú mieru na stránke Ministerstva životného prostredia SR vyhotovená 28. januára 2021

 

„Tento proces teda nijako nesúvisí s vypúšťaním neznámych škodlivých látok do ovzdušia. Ide o fyzikálny a jasne vysvetliteľný jav,“ uzatvára vysvetlenie Gera.

Úprava 8. apríl 2021: Doplnená sekcia „Aktualizácia: Slovenská verzia so sviečkou po Veľkej noci“ a úprava nadpisu a perexu.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás