
Nie, toto nie je guľový blesk
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 24. február 2020 o 08:28
- Aktualizované dňa 15. júna 2020 o 11:26
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Video, ktoré na Facebook zavesil poľský užívateľ a ktoré sa začalo šíriť aj slovenskými sociálnymi sieťami, zobrazuje svetelnú guľu, ako pozvoľna prechádza cez železničné koľaje. Kde tu zaiskrí, na okolo stojace stĺpy trakčného vedenia z nej vyšľahnú záblesky a než sa stratí v lese, vybuchne v oslepujúcej svetelnej žiare.

Popisok videa znie: „Veľmi vzácny fenomén: guľový blesk“ (preložené z poľštiny). Od zverejnenia nazbieralo video viac ako 42-tisíc zdieľaní a zdieľali ho aj viaceré slovenské facebookové stránky a užívatelia. To isté video bolo zavesené aj na populárnu slovenskú stránku mojevideo.sk, pričom popisok videa vytvára dojem, že by mohlo ísť aj o UFO.
Video bolo taktiež zdieľané aj na facebookových stránkach určených pre anglicky hovoriace publikum či na Tik Toku.
Autor originálu
Spätné vyhľadávanie odhalilo, že video je v skutočnosti výtvorom mladého grafického umelca Andreja Truchonoveca z bieloruského Minsku, ktorý originál videa zavesil na svoj YouTube kanál 27. mája 2019. Už v samotnom názve uvádza, že ide o ukážku vizuálnych efektov. Plný názov jeho videa v angličtine znie: „Ball lightning caught on video near railways [CGI]“. Preložiť by sa dal ako „Guľový blesk zachytený na video [CGI]“ Práve označenie CGI vypovedá o počítačovej manipulácii, keďže ide o skratku z anglického „computer-generated imagery“ alebo „obraz vytvorený počítačom“.
Autor videa sa v komentároch pod videom sám podivuje nad tým, že ľudia, ktorí zdieľajú jeho video, môžu veriť tomu, že ide o guľový blesk. „Toto video som vytvoril, keď som sa iba začínal učiť počítačovú grafiku, a tak je v ňom mnoho chýb…,“ dodáva.

AFP kontaktovala s otázkami Truchonoveca aj separátne. V odpovedi uviedol: „Venoval som sa štúdiu počítačovej grafiky a vizuálnych efektov. V tom čase som hrával počítačovú hru zo série ‘Metro’, takže nebolo príliš náročné vymyslieť si tento motív.“ Vo videohre Metro 2033, ktorej dej je odvodený od knihy s rovnakým názvom, sa objavuje aj úkaz podobný guľovému blesku, v hre nazývaný „Anomália“.
Unikátny fenomén
Prírodný jav guľového blesku je mimoriadne vzácny. To, že k tomuto fenoménu skutočne dochádza, bolo potvrdené len nedávno a zatiaľ neexistuje jedna dokázaná teória o jeho pôvode.
Dochované sú však mnohé historické svedectvá a aj zmienky o tom, že takéto javy môžu byť veľmi nebezpečné či spôsobovať veľké materiálne škody. Seriózny vedecký výskum sa datuje až do roku 1838, ale aj súčasný výskum sa spolieha predovšetkým na nepredvídateľné empirické pozorovania. Napríklad, v lete 2012 robila skupina čínskych vedcov z Northwest Normal University z mesta Lan-čou výskum bleskov na Tibetskej náhornej plošine, keď spozorovali guľový blesk. Podarilo sa im ho aj digitálne zaznamenať. Video z tejto udalosti sa skladá z 82 jednotlivých záberov, ktoré špeciálna kamera zachytila počas záblesku trvajúceho iba 1.64 sekundy.

Ich výskum dokazuje, že guľový blesk sa pomaly nevznáša len pár desiatok centimetrov nad zemou a netrvá tak dlho, ako je tomu na Truchonovecovom videu.
Aktualizácia 15. jún 2020:
FB stránka Cesta Za Zdravím zazdieľala predmetné video 11. júna 2020 aj s popisom, podľa ktorého malo ísť o guľový blesk na Slovensku v dôsledku silných búrok. Video sa stalo virálnym a za pár dní ho zdieľalo viac ako 13-tisíc používateľov Facebooku.
V piatok 12. júna bol na stránke zavesený príbeh (z angl. story, pozn. red.), z ktorého vyplýva, že stránka mala záujem ponúknuť video ako priestor pre platenú online reklamu.

Za stránkou podľa všetkého stojí Adrián Figa, keďže URL adresa stránky je „www.facebook.com/AdrianFigaAdministratoorStranky/“ a sám Figa na svojom osobnom profile denne zdieľa príspevky tejto stránky. V minulosti sa Figa zviditeľnil účasťou v televíznych súťažiach SuperStar či Česko Slovensko má talent.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás