Nie, Remišová neutiekla z tlačovky po dvoch novinárskych otázkach
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 25. júna 2020 o 13:08
- Aktualizované dňa 25. júna 2020 o 13:20
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Stránka Neverím falošným politikom publikovala 18. júna 2020 36-sekundové video s popisom „KEĎ SA "SVETOVÝ ŠKADÁL" ZMENÍ NA KOLOSÁLNY TRAPAS REMIŠOVEJ A TO SA NOVINÁR LEN SPÝTAL...A ONA, UTIEKLA Z TLAČOVKY…“.
Video zdieľalo viac ako 4400 používateľov FB.
Popis videa tak vytvára dojem, že Remišová utiekla z tlačovej konferencie po novinárskej otázke bez odpovede. To však nie je pravda.
Ako to bolo v skutočnosti
Video pochádza z tlačového brífingu Veroniky Remišovej, podpredsedníčky vlády SR pre investície a informatizáciu, zo 17. júna 2020 ku kauze NASES, resp. kauze Govnet. V kauze malo ísť o závažné narušenie bezpečnosti štátnej siete Govnet pomocou zariadení, ktoré mali byť nainštalované v Národnej agentúre pre sieťové a elektronické služby (NASES) po kybernetickom útoku v roku 2018 a ktoré podľa vlády mohli slúžiť na sledovanie.
Predmetné FB video obsahuje len dve vystrihnuté otázky zo záznamu tlačovej konferencie z televízie TA3. Celé si ho môžete pozrieť tu:
V skutočnosti celý záznam trvá 10 minút a 34 sekúnd. Remišovej brífing samotný trvá 2 minúty 46 sekúnd, následne sú až do konca záznamu novinárske otázky.
Remišová dostala celkovo 9 otázok, všetky okrem tej prvej boli od redaktora TV JOJ Samuela Migaľa. Zavádzajúce FB video vystrihlo dve predposledné otázky.
Migaľ sa pýtal primárne na to, či na základe zistení Veroniky Remišovej dochádzalo k odpočúvaniam a sledovaniu v rámci siete Govnet, o ktorom Igor Matovič povedal 10. júna, že „keď sa to potvrdí, tak to bude Watergate. Nie slovenský, európsky, možno celosvetový.“ Okrem toho sa pýtal aj na ďalšie nejasné okolnosti v kauze, o ktorých verejnosť doposiaľ nedostala informácie.
Remišová odpovedala na všetky otázky, ktoré jej redaktor stihol položiť - Agentúra AFP nebude hodnotiť, či Remišová odpovedala na otázky pravdivo alebo presvedčivo - obzvlášť nie v situácii, keď zistenia okolo kauzy Govnet ešte nie sú vyšetrené políciou a mnohé skutočnosti podliehajú utajeniu.
Dá sa však povedať, že od času 3:45 až do konca videa, tj. takmer 7 minút, mali Remišová s Migaľom výmenu v podstate jeden na jedného. Preto považujeme tvrdenie pri predmetnom videu, ktoré Remišovú obviňuje z toho, že mala utiecť z tlačovky, pričom sa novinár „len spýtal“, za nepravdivé. Video je naviac zostrihané len na spomínaných 36 sekúnd.
Stránka „Neverím falošným politikom“ kritizuje predstaviteľov súčasnej vlády. Stránka zmenila svoj názov 30. marca 2020, krátko po sformovaní novej vlády po februárových parlamentných voľbách. Od novembra 2013 niesla názov „Neverím falošnému anjelovi“ a roky zverejňovala obsah kritický k bývalému prezidentovi SR Andrejovi Kiskovi. Predtým niesla apolitické názvy ako „Nekorektný dríst“, „Mladým patri svet“ a „**Kolorizovanie**“.
Remišová reagovala na brífingu na výroky Petra Pellegriniho a Richarda Rašiho (bývalého podpredsedu vlády pre investície a informatizáciu), ktorí ju 16. júna obvinili z neodborného a nedôsledného prístupu, čím mala ohroziť bezpečnosť a obranu štátu. V stredu 24. júna podal Raši na Remišovú trestné oznámenie, keďže podľa neho mohlo z jej strany dôjsť k trestnému činu vyzradenia utajovanej skutočnosti, šíreniu poplašnej správy a tiež k zneužitiu právomoci verejného činiteľa. Podľa opozičných poslancov Rašiho, Tomáša a Eštoka mohli sledovacie zariadenia slúžiť naopak na ochranu Govnetu, keďže vraj boli inštalované legálne a Slovenská informačná služba o nich mala vedieť.
„Je nehorázne, ak na tlačovej konferencií digitálny mág Peter Pellegrini a pán Raši, ktorí sú zodpovední za informatizáciu za posledných desať rokov, hovoria o nejakom zlom fungovaní štátneho IT. Pretože tým pádom vlastne obviňujú sami seba,“ kontrovala v úvode tlačového brífingu Remišová. Podľa nej je najväčším bezpečnostným problémom siete Govnet to, že kľúčové bezpečnostné prvky siete boli v rukách súkromníkov, tzn. že neboli v rukách štátu. „Tento stav aj Peter Pellegrini, aj pán Raši dlhodobo tolerovali a nič s tým neurobili, a preto to musíme teraz zmeniť,“ povedala na tlačovej konferencii Remišová.
Po tom, ako bolo na ňu podané trestné oznámenie, sa Remišová vyjadrila ku kauze na Facebooku. Vo svojom stanovisku opakuje, prečo pokladá svoj postup za odôvodnený a cituje prokurátora špeciálnej prokuratúry, podľa ktorého „existovali konkrétne skutočnosti, ktoré vzbudzujú pochybnosti o tom, či zariadenia nájdené v rámci prehliadok priestorov NASES-u boli nainštalované v súlade so zákonom, a predovšetkým či bolo ich použitie v súlade so zákonom.“
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás