Video s nahnevanou ženou, ktorá v lietadle nechce sedieť vedľa nezaočkovaného cestujúceho, je hrané

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Milióny používateľov videli začiatkom novembra 2021 video s nahnevanou ženou, ktorá v lietadle nechcela sedieť vedľa nezaočkovaného cestujúceho, až ju musel uzemniť pilot a požiadať ju, aby lietadlo opustila. Desiatky tisíc ľudí krátky klip zdieľali v domnení, že ide o zachytenie autentického incidentu. Virálna scénka však bola hraná. Agentúra AFP dohľadala mená režiséra, producentov aj hercov z krátkeho videa.

Facebooková stránka Portál Kulturblog zverejnila 6. novembra video so slovenskými titulkami, ktoré zdanlivo zachytáva autentický incident - v kabíne lietadla pred odletom.

Na videu vidno ženu, ako sa v angličtine háda s letuškou, pretože nechce počas letu sedieť vedľa nezaočkovaného cestujúceho. „Ja tam nechcem sedieť! Chcete, aby som zavolala políciu? (...) On ohrozuje naše práva a našu bezpečnosť… Pýtala som od neho očkovací preukaz a on žiaden nemá, lebo nie je očkovaný!!!“ hovorí vo videu žena, ktorá stráca trpezlivosť, pretože letuška nechce vyhovieť jej žiadosti o presadnutie.

Snímka zavádzajúceho FB príspevku vyhotovená 9. novembra 2021

Na konci trojminútového videa vidieť, ako celú situáciu údajne vyriešil pilot, ktorý prišiel do kabíny a žene pokojným hlasom povedal, aby opustila lietadlo. „Madam, viem, akou výzvou je dnes lietanie, ale nebude tu žiadna diskriminácia v mojom lietadle. Očkovaní, či neočkovaní, mali by sme sa navzájom rešpektovať. A keďže zjavne s tým máte problém, prosím, opusťte lietadlo,“ hovorí pilot.

V popise príspevku samotnom sa píše: „Pilot to vyriešil ako frajer. Podobných (a oveľa hlasnejších) expertov máme aj na Slovensku. (...) Vzájomný rešpekt je to, čo potrebujeme.“

Snímka pôvodného popisu príspevku zo stránky Portál Kulturblog vyhotovená 11. novembra 2021

Až šesť hodín po tom, ako bol príspevok na stránke publikovaný a stal sa virálnym (a v tom čase získal už 6500 „lajkov“), bolo na záver popisu príspevku doplnené: „Podľa všetkého ide o zinscenované video a incident je zrejme hraný (dúfame, že áno). Hlavná myšlienka platí - rešpektujme sa navzájom a nerozdeľujme sa kvôli očkovaniu.“

Komentáre pod videom ukazujú, že jeho slovenskí diváci uverili tomu, že sa jedná o autentickú scénu z lietadla komerčnej aerolinky. Aj nové komentáre pridané dávno potom, ako bol príspevok editovaný, sa nesú v podobnom duchu:

Snímka komentárov pod FB príspevkom Kulturblogu 11. novembra 2021.

Stránku Kulturblog pred parlamentnými voľbami vo februári 2020 Facebook zrušil kvôli preukázateľným - no nepriznaným - prepojeniam s politickou stranou ĽSNS. Nová stránka s názvom „Portál Kulturblog“ vznikla 26. februára 2020 a odvtedy nazbierala viac ako 50-tisíc sledovateľov.

Celkovo tak len toto video z novej stránky Kulturblogu videlo viac ako 1,8 milióna používateľov a ďalej ho zdieľalo viac ako 28 700.

Video sa v slovenčine šírilo aj na iných miestach, napríklad tu či tu, ale aj v iných jazykoch, napríklad v nemčine, angličtine, francúzštine, holandčine či španielčine. Video sa masívne šírilo aj na TikToku.

Video však nie je autentické, naopak, celá scénka bola nafingovaná s hercami a následne vytrhnutá z kontextu. AFP dohľadala jeho zdroj vo filmovej databáze, režisér o natáčaní informoval na svojom Instagrame.

Herci, producenti a režisér

Agentúra AFP dohľadala pôvodný zdroj videa na Facebookový kanál amerického influencera Prince Ea, občianskym menom Richard Williams. Jeho FB stránka uverejnila predmetné video 1. novembra. Najprv s anglickým popisom „OČKOVANÍ ČI NEOČKOVANÍ, NIKTO BY SA NEMAL SPRÁVAŤ TAKTO“. Následne popis zmenil na „MUSELA MAŤ BLBÝ DEŇ“. Až na tretíkrát - o niekoľko hodín neskôr - do popisu doplnil, že video je len „na zábavné účely“.

Snímka histórie zmien v popise pôvodného príspevku vyhotovená 11. novembra 2021

Prince Ea sa na svojom Facebooku zameriava na produkciu virálnych videí s „clickbaitovými“ názvami ako napríklad „Rasistická pani dostala Covid-19. To, čo sa stalo potom, vás šokuje!“, alebo „Karen ponižuje tučnú ženu, okamžite to oľutuje“.

Pri hľadaní ďalších informácií o incidente na sociálnych sieťach sme narazili na tweet používateľa HoaxEye. Vďaka nemu sme zistili, že virálny klip s letuškou a pasažiermi má vlastnú stránku aj na webe IMDb.com, filmovej databáze, ktorá obsahuje záznamy o filmoch, videách, režiséroch a producentoch z celého sveta. Video tu nesie názov „Covid Flight“ (Let s Covidom), ako režisér je uvedený Jamie Hull-Greenwood, ako producenti sú uvedení Jake Cauty a Prince Ea. Podľa IMDb vystupujú v roli kapitána (pilota) Sean Pogmore a v roli nahnevanej cestujúcej Diana Winter. Vidíme, že títo herci vyzerajú rovnako ako uvedené postavy vo virálnom videu.

Greenwood na svojom Instagrame zverejnil 27. októbra aj selfie fotografie z natáčania v lietadle. Neskôr svoj účet zneprístupnil pre verejnosť, avšak agentúra AFP vyhotovila snímky jeho príspevkov ešte keď bol jeho účet verejne dostupný. Na jednej z nich vidno v pozadí pilota, cestujúcu a letušku z virálneho FB videa (vidíme rovnaké kapitánske výložky či letuškinu šatku, ktoré môžeme vidieť aj v FB videu); Greenwood pri fotografii píše „skvelé herecké obsadenie (...) radosť režírovať“. Pri inej fotografii priamo uvádza, že „natáča pre Prince Ea a režíruje krátky film“:

Snímka príspevku z IG profilu režiséra virálneho videa vyhotovená 11. novembra 2021
Snímka príspevku z IG profilu režiséra virálneho videa vyhotovená 11. novembra 2021

 

 

Podľa časopisu Rolling Stone či českého webu fakticke.info hrala rolu letušky Kimberley Jordan Holland, ktorá podľa týchto dvoch zdrojov o natáčaní publikovala 27. októbra aj FB príspevok; ten však mala neskôr vymazať.

Na jednej z fotografií v jej príspevku v článku fakticke.info vidno trup lietadla Boeing 737 bez krídel, ktorý sa nápadne ponáša na trup lietadla odstavený na letisku v Bournemouth v správe firmy J.A.R.E Airline Training Partnership. Tá rám lietadla prenajíma na tréningové či natáčacie účely. Trup lietadla je možné dohľadať aj na snímkach v Google Maps.

Ako informuje španielske verejnoprávne rádio a televízia RTVE na svojom webe, pri bližšom pohľade môžeme vo videu vidieť aj viaceré strihy, pričom sú medzi nimi nekonzistentnosti.

Tím AFP Fakty kontakoval influencera Prince Ea ako aj Dianu Winter, Jakea Cautyho aj Jamieho Hull-Greenwooda. Ani jeden z nich na naše otázky do publikácie článku neodpovedal.

COVID-19 VAKCÍNY