Fotografia zachytáva pápeža Františka, ako bozkáva ruky preživším holokaustu
Stovky slovenských používateľov Facebooku zdieľali pred či počas návštevy pápeža na Slovensku fotografiu, na ktorej mal podľa nich pápež František pobozkať ruky „Rockefellerovi a Rothschildovi“. To však nie je pravda. Na fotografii je zachytený pápež František v roku 2014 počas návštevy pamätníku Yad Vashem v Jeruzaleme, kde pobozkal ruky šiestim preživším Holokaustu.
„Príde táto svätosť, čo miesto Ježišovi bozkáva ruky ročildovcom a rokefelerovcom. On je stelesnenie zla v zlatom rúchu,“ napísal v príspevku používateľ sociálnej siete 12. septembra 2021.
Na priloženom obrázku vidno pápeža Františka, ktorý bozkáva ruku mužovi s jarmulkou, pričom pod a nad fotografiou sa píše: „Pápež František bozkáva ruky Rockefellerovi a Rothschildovi. To sú tí páni ktorých rodiny vlastnia celý svet len sa o tom moc nerozpráva…“

„JE TO SATAN NIE PÁPEŽ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!“ píše sa v komentári pod obdobným príspevkom z júla 2021. Celkovo tím AFP Fakty identifikoval rovnaký alebo obdobný obsah v slovenčine na viac ako 45 miestach na Facebooku (napríklad tu, tu alebo tu).
Fotografia z rovnakej udalosti sa šírila slovenským internetom už v októbri 2015. V tom čase napísala k fotografii FB stránka JE SMUTNÉ , ČO SA TU DEJE !!!: „papez Frantisek a hore ten usmiaty pan je John Rothschild vedla neho v okuliaroch Henry Kissinger...“ Obdobný obsah sa v minulosti šíril aj v nemčine či v angličtine.
V lete a v septembri 2021 sa fotografie začali v slovenskom kontexte šíriť opäť, pravdepodobne v súvislosti s návštevou pápeža na Slovensku v dňoch 12.-15. septembra.
Tvrdenia o pápežovi Františkovi, podľa ktorých bozkával ruky známym finančníkom - čo má vraj dokazovať priložená fotografia - sú však nepravdivé. Agentúra AFP ich vyvrátila v nemčine ešte v apríli 2021.
Pápež František v máji 2014 navštívil Izrael; počas návštevy pamätníku obetí holokaustu Yad Vashem v Jeruzaleme sa stretol aj so šiestimi ľuďmi, ktorí zažili teror nacistických koncentračných táborov a na znak úcty im pobozkal ruky. Ani jeden z nich nebol Rockefeller, Rothschild či Kissinger.
Realita: Pápež František v Jeruzaleme pobozkal ruky preživším holokaustu
Rodina Rockefellerovcov a Rothschildovcov je predmetom mnohých konšpiračných teórií. Spolu s ďalšími vplyvnými osobami, akými sú George Soros alebo Bill Gates majú podľa konšpirátorov kontrolovať celý svet. V skutočnosti ide o mýtus, ktorý je čiastočne postavený na antisemitských základoch. Do takéhoto naratívu zapadá aj fáma o bozkávaní rúk, podľa ktorej im má byť podriadený aj pápež František. Viac informácií o antisemitských konšpiráciách v slovenčine poskytuje napríklad aj stránka Európskej komisie.
Nič podobné sa však nestalo. Tím AFP Fakty reverzným vyhľadávaním podľa obrázku dohľadal pôvodné fotografie z udalosti jednak v agentúre EPA (European Pressphoto Agency) ako aj v našej vlastnej AFP databáze. Pôvodný obrázok je možné nájsť v databáze fotoagentúry Imago.

Pred viac ako siedmimi rokmi počas oficiálnej návštevy v Izraeli navštívil pápež František 26. mája 2014 aj pamätník a múzeum holokaustu Yad Vashem v Jeruzaleme. O návšteve informovalo množstvo médií (tu alebo tu aj v slovenčine).
Pápež vtedy pobozkal ruky šiestim preživším holokaustu. Ich mená boli: Avraham Harshalom (Friedberg), Chava (Eva) Shik, Joseph Gottdenker, Moshe Ha-Elion, Eliezer (Lolek) Grynfeld a Sonia Tunik-Geron.
Priamo na fotografii zdieľanej na Facebooku pápež bozká ruku jednému z preživších: „Pápež František bozkáva ruku preživšiemu holokaustu Eliezerovi (Lolek) Grynfeldovi,“ píše sa v popise fotografie vo vyššie spomínanej databáze EPA. Grynfeld sa narodil v Lodži a počas 2. svetovej vojny bol spoločne so svojou matkou prevezený do koncentračného tábora v Sachsenhausene. V apríli 2020 zomrel na ochorenie Covid-19 vo veku 96 rokov.
Muž s okuliarmi, ktorého vidno na fotografii v pravom hornom rohu a ktorý mal byť podľa niektorých používateľov bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger, je v skutočnosti jeden z preživších Joe Gottdenker. Okrem nich na fotografii (za pápežom) vidieť bývalého predsedu riaditeľstva Yad Vashem Avnera Shaleva.
Pápež František navštívil Slovensko 12.-15. septembra 2021. Súčasťou privítacej delegácie bola okrem prezidentky Zuzany Čaputovej, verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej či bývalého disidenta Františka Mikloška aj Herta Vyšná, ktorá prežila holokaust. Rodáčka z Nitry bola počas vojny transportovaná do Birkenau. Kým ona prežila, jej rodičia v koncentračnom tábore zahynuli.