Fotografia zachytáva pápeža Františka, ako bozkáva ruky preživším holokaustu

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Stovky slovenských používateľov Facebooku zdieľali pred či počas návštevy pápeža na Slovensku fotografiu, na ktorej mal podľa nich pápež František pobozkať ruky „Rockefellerovi a Rothschildovi“. To však nie je pravda. Na fotografii je zachytený pápež František v roku 2014 počas návštevy pamätníku Yad Vashem v Jeruzaleme, kde pobozkal ruky šiestim preživším Holokaustu.

„Príde táto svätosť, čo miesto Ježišovi bozkáva ruky ročildovcom a rokefelerovcom. On je stelesnenie zla v zlatom rúchu,“ napísal v príspevku používateľ sociálnej siete 12. septembra 2021.

Na priloženom obrázku vidno pápeža Františka, ktorý bozkáva ruku mužovi s jarmulkou, pričom pod a nad fotografiou sa píše: „Pápež František bozkáva ruky Rockefellerovi a Rothschildovi. To sú tí páni ktorých rodiny vlastnia celý svet len sa o tom moc nerozpráva…“

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 20. septembra 2021

„JE TO SATAN NIE PÁPEŽ !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!“ píše sa v komentári pod obdobným príspevkom z júla 2021. Celkovo tím AFP Fakty identifikoval rovnaký alebo obdobný obsah v slovenčine na viac ako 45 miestach na Facebooku (napríklad tu, tu alebo tu).

Fotografia z rovnakej udalosti sa šírila slovenským internetom už v októbri 2015. V tom čase napísala k fotografii FB stránka JE SMUTNÉ , ČO SA TU DEJE !!!: „papez Frantisek a hore ten usmiaty pan je John Rothschild vedla neho v okuliaroch Henry Kissinger...“ Obdobný obsah sa v minulosti šíril aj v nemčine či v angličtine.

V lete a v septembri 2021 sa fotografie začali v slovenskom kontexte šíriť opäť, pravdepodobne v súvislosti s návštevou pápeža na Slovensku v dňoch 12.-15. septembra.

Tvrdenia o pápežovi Františkovi, podľa ktorých bozkával ruky známym finančníkom - čo má vraj dokazovať priložená fotografia - sú však nepravdivé. Agentúra AFP ich vyvrátila v nemčine ešte v apríli 2021.

Pápež František v máji 2014 navštívil Izrael; počas návštevy pamätníku obetí holokaustu Yad Vashem v Jeruzaleme sa stretol aj so šiestimi ľuďmi, ktorí zažili teror nacistických koncentračných táborov a na znak úcty im pobozkal ruky. Ani jeden z nich nebol Rockefeller, Rothschild či Kissinger.

Realita: Pápež František v Jeruzaleme pobozkal ruky preživším holokaustu

Rodina Rockefellerovcov a Rothschildovcov je predmetom mnohých konšpiračných teórií. Spolu s ďalšími vplyvnými osobami, akými sú George Soros alebo Bill Gates majú podľa konšpirátorov kontrolovať celý svet. V skutočnosti ide o mýtus, ktorý je čiastočne postavený na antisemitských základoch. Do takéhoto naratívu zapadá aj fáma o bozkávaní rúk, podľa ktorej im má byť podriadený aj pápež František. Viac informácií o antisemitských konšpiráciách v slovenčine poskytuje napríklad aj stránka Európskej komisie.

Nič podobné sa však nestalo. Tím AFP Fakty reverzným vyhľadávaním podľa obrázku dohľadal pôvodné fotografie z udalosti jednak v agentúre EPA (European Pressphoto Agency) ako aj v našej vlastnej AFP databáze. Pôvodný obrázok je možné nájsť v databáze fotoagentúry Imago.


Pápež František bozkáva ruku preživšiemu holokaustu Eliezerovi Grynfeldovi počas návštevy Yad Vashem v Jeruzaleme 26. mája 2014. ( AFP / GALI TIBBON)

Pred viac ako siedmimi rokmi počas oficiálnej návštevy v Izraeli navštívil pápež František 26. mája 2014 aj pamätník a múzeum holokaustu Yad Vashem v Jeruzaleme. O návšteve informovalo množstvo médií (tu alebo tu aj v slovenčine).

Pápež vtedy pobozkal ruky šiestim preživším holokaustu. Ich mená boli: Avraham Harshalom (Friedberg), Chava (Eva) Shik, Joseph Gottdenker, Moshe Ha-Elion, Eliezer (Lolek) Grynfeld a Sonia Tunik-Geron.

 

Priamo na fotografii zdieľanej na Facebooku pápež bozká ruku jednému z preživších: „Pápež František bozkáva ruku preživšiemu holokaustu Eliezerovi (Lolek) Grynfeldovi,“ píše sa v popise fotografie vo vyššie spomínanej databáze EPA. Grynfeld sa narodil v Lodži a počas 2. svetovej vojny bol spoločne so svojou matkou prevezený do koncentračného tábora v Sachsenhausene. V apríli 2020 zomrel na ochorenie Covid-19 vo veku 96 rokov.

Muž s okuliarmi, ktorého vidno na fotografii v pravom hornom rohu a ktorý mal byť podľa niektorých používateľov bývalý minister zahraničných vecí USA Henry Kissinger, je v skutočnosti jeden z preživších Joe Gottdenker. Okrem nich na fotografii (za pápežom) vidieť bývalého predsedu riaditeľstva Yad Vashem Avnera Shaleva

Pápež František navštívil Slovensko 12.-15. septembra 2021. Súčasťou privítacej delegácie bola okrem prezidentky Zuzany Čaputovej, verejnej ochrankyne práv Márie Patakyovej či bývalého disidenta Františka Mikloška aj Herta Vyšná, ktorá prežila holokaust. Rodáčka z Nitry bola počas vojny transportovaná do Birkenau. Kým ona prežila, jej rodičia v koncentračnom tábore zahynuli.