Video nedokazuje, že vakcíny proti covidu spôsobujú nebezpečné zrážanie krvi
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 27. septembra 2021 o 12:35
- Článok prečítate za 8 min
- Autor: AFP Belgicko, AFP Česká republika
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„ŠVAJČIARSKY EXPERT UKÁZAL NA MIKROSKOPE , AKO SA ODLIŠUJE KRV OČKOVANEJ OSOBY OD NEOČKOVANEJ A AKE OBROVSKÉ ZRÁŽANLIVOSTI KRVI SPÔSOBUJÚ COVID INJEKCIE! PREČO GLOBALISTI CHCÚ SILOU MOCOU OČKOVAŤ MALÉ DETI!“ píše sa v príspevku súkromného facebookového profilu z 18. septembra 2021.
Príspevok sa odvoláva na článok z českého dezinformačného webu ac24.cz. V tom sa nachádza viac ako minútu dlhé video, v ktorom vystupuje muž s menom Armin Koroknay, ktorý sa predstaví ako „vedec v oblasti toxikológie“. Vo videu údajne porovnáva krvné vzorky neočkovanej a očkovanej osoby, pričom o krvi očkovanej osoby tvrdí, že „nie je normálna“ kvôli „elektrickému smogu“ a „nízkemu obsahu minerálov v krvi“.
Krv práve zaočkovaných ľudí sa podľa neho okamžite začne zrážať do tej miery, že „im ani netečie krv z prsta“, pretože ich krv je „plná doštičiek“, takže už „nepreteká cievami a žilami“. Pacienti preto „môžu zomrieť, pretože majú v krvi toľko zrazenín“.
V článku sa navyše tvrdí, že vakcíny sú obzvlášť nebezpečné pre deti, u ktorých vraj spôsobujú nedostatočné okysličenie mozgu.
Totožný obsah zdieľali aj dezinformačné stránky aeronet.cz a slovanskenoviny.sk. Video s českými titulkami je dostupné aj na portáli rumble.com.
Pôvodne šesťminútové video bolo s francúzskymi titulkami zverejnené 24. augusta 2021 na webe Ethic Citizen, ktorý sa profiluje ako „nezávislý zdroj informácií“. Vo francúzštine sa šírilo na Facebooku aj na Twitteri.
Článok aj video obsahujú hneď niekoľko nepravdivých tvrdení, ako potvrdilo niekoľko odborníkov v pôvodnej francúzskej verzii nášho článku.
Je dôležité poznamenať, že vykonaný experiment s mikroskopickými zábery neumožňuje vyvodiť žiadne vedecky podložené závery. Nie je známe, odkiaľ obe krvné vzorky pochádzajú, závery sú vyvodené z analýzy krvi iba dvoch osôb a technika použitá pri pokuse neumožňuje zistiť, či sa krv očkovanej osoby naozaj zráža.
Kto je Armin Koroknay?
Vedci, ktorých agentúra AFP kontaktovala, poukazujú na nedostatok informácií o tomto mužovi na internete. Meno Armin Koroknay sa nachádza v jednom jedinom článku na serveri PubMed, ktorý je považovaný za overenú platformu pre vedecké publikácie. Z jeho profilov na profesionálnych sieťach LinkedIn a Xing vyplýva, že sídli vo švajčiarskom meste Ernetschwil, kde pracuje pre spoločnosť s názvom „Living Microscope“, ktorú sa však agentúre AFP nepodarilo dohľadať. Má taktiež webovú stránku „Cellmove“ venujúcu sa štúdiu buniek a mikroorganizmov, na ktorej tvrdí, že študoval farmáciu a biológiu.
Odborníci: Tento pokus nič nedokazuje
Koroknay vo videu porovnáva dve vzorky, z ktorých tá vľavo údajne obsahuje krv neočkovanej osoby a tá vpravo má ukazovať krv po očkovaní. „Je zaujímavé, ako sú tu červené krvinky na seba nalepené,“ hovorí o vzorke vpravo. „To nie je normálne.“
Rozdiel medzi oboma snímkami je skutočne markantný: kým vľavo sú údajné krvinky rozložené v priestore, vpravo sú na seba naskladané. To je podľa Koroknaya výsledok „elektrického smogu“ a „nízkeho obsahu minerálov v krvi“ spôsobeného vakcínou.
Podľa odborníkov však snímky o ničom takom nevypovedajú. Krvný náter (tj. kvapka krvi rozprestretá na sklíčku mikroskopu) síce umožňuje pozorovať červené krvinky, ale „absolútne z neho nemožno dospieť k záveru, že dochádza k zrážaniu“, povedal pre AFP Manuel Cliquennois, vedúci oddelenia hematológie v univerzitnej nemocnici Saint-Pierre v Bruseli.
Výskyt zrazenín v krvi alebo tzv. hemokoaguláciu možno zistiť pomocou testov na Aktivovaný parciálny tromboplastínový čas (APTT) alebo alebo Protrombínový čas (PT), nie však prostým pozorovaním pod mikroskopom, povedal Cliquennois. „Koaguláciu je možné vyhodnotiť pomocou funkčných testov, tj. meraním koagulačného času, aktivity rôznych koagulačných faktorov, ich koncentrácie v krvi či meraním prítomnosti produktov koagulácie. Nič z toho nie je vo videu spomenuté, čo poukazuje na úplnú neznalosť tohto človeka, ktorý sa prezentuje ako vedec,“ dodal Cliquennois.
Podľa Chloe James, odborníčky na hematológiu a hemostázu z Fakultnej nemocnice v Bordeaux, možno koaguláciu pozorovať aj pomocou analýzy hladiny D-dimérov, čo je „oveľa presnejšia“ metóda ako pozorovanie vzorky krvi pod mikroskopom.
Analýza D-dimérov z odobratej vzorky krvi môže byť predpísaná, ak má lekár podozrenie na prítomnosť krvnej zrazeniny. U pacientov s trombózou existuje pravdepodobnosť vysokej hladiny D-dimérov. Na druhú stranu však pacient s vysokou hladinou D-dimérov nemusí mať nutne trombózu, povedala James pre AFP v rozhovore z 8. septembra.
Čo sa týka vzorky prezentovanej vo videu, podľa James z nej nie je možné vyvodiť žiadne závery o prípadnej zrážanlivosti krvi danej osoby. Tvar krviniek vraj nič nedokazuje, pretože ako uviedla „červené krvinky čakajú na prvú príležitosť, aby sa mohli deformovať“.
Produkcia fibrínu nie je spôsobená vakcínou
Armin Koroknay okrem iného tvrdí, že krv sa po očkovaní zaplní tzv. fibrínom, vláknitým proteínom spôsobujúcim zrážanie krvi. „Ak je ihla zapichnutá do prsta, krv začne okamžite vytvárať fibrínové vlákna,“ hovorí Koroknay vo videu. „Je tam toľko vlákien, že krv ani nevytečie z prsta ... dokonca aj vnútri v tele je krv tak plná fibrínu, že už neprejde žilami a tepnami.“
To je však podľa odborníkov nezmysel. Manuel Cliquennois AFP potvrdil, že produkcia fibrínu v momente, keď telo krváca, je úplne prirodzený proces, ktorého cieľom je ochrániť telo v prípade zranenia. „Vo chvíli, keď krv príde do styku so vzduchom, aktivuje sa tvorba fibrínu v mieste poranenia: v prvej fáze sa nahromadia krvné doštičky, potom začne dochádzať k zrážaniu krvi,“ povedal a dodal, že práve fibrín je jedným z faktorov pri koagulácii alebo zrážaní.
Podľa Chloe James nemožno zo snímok vo videu vyvodiť žiadne závery o zvýšenej prítomnosti fibrínu v krvi. „Ak by sme chceli pozorovať fibrín, museli by sme ho najskôr označiť fluorescenčnými protilátkami. To sa ale tu nestalo,“ povedala. Táto technika tzv. imunoznačenia umožňuje identifikovať určité bunky alebo mikróby vďaka špeciálnym rádioaktívnym látkam, ktoré sa na ne viažu.
Čo sa týka Koroknayovho tvrdenia o „nízkej hladine minerálov v krvi“, niečo také taktiež podľa odborníkov nemožno zo snímok vyčítať. „Nevieme, o ktorých mineráloch hovorí, je to veľmi všeobecný a nevedecký termín,“ zdôraznil Manuel Cliquennois. S tým súhlasí aj Jean-Christophe Goffard, imunológ a vedúci interného oddelenia nemocnice Erasme v Bruseli, podľa ktorého snímky neposkytujú žiadnu informáciu o koncentrácii „minerálov“ v krvných bunkách: „Koncentrácia minerálov sa vypočítava pomocou testov“ a nie pod mikroskopom, povedal.
Čo možno zo snímok vyčítať?
„Povrazy“ na seba nalepených krviniek na druhej snímke vo videu je možno najčastejšie vidieť „v prípade ťažkého zápalu alebo keď je v krvi nadbytok protilátok, čo možno pozorovať u niektorých chorôb krvi, kostnej drene alebo lymfatických uzlín, napríklad u mnohopočetného myelómu“, uviedol Manuel Cliquennois. „Nemá to nič spoločné s problémom elektrostatiky alebo s hladinou minerálov v krvi.“
Tieto hemoglobínové „povrazy“ možno pozorovať aj u porúch, akou je chladový aglutinín, dodala Chloe James.
„Extrémne zriedkavé prípady“ krvných zrazenín po očkovaní
Európska lieková agentúra EMA v apríli oznámila, že u vakcín AstraZeneca a Johnson&Johnson boli v „extrémne zriedkavých prípadoch“ pozorované zrazeniny krvi ako možný vedľajší účinok. EMA uznala „možnú spojitosť“ medzi vakcínami týchto výrobcov a „extrémne vzácnymi prípadmi nezvyklých krvných zrazenín spojených s nízkym počtom krvných doštičiek“, pričom v prípade oboch vakcín stále podľa EMA prevažujú prínosy nad rizikom.
Tieto „atypické tromboembolické príhody“ však nie sú spôsobené zhlukom červených krviniek alebo náhlym nárastom fibrínu, ako vo videu tvrdí Armin Koroknay. V skutočnosti ide o reakciu protilátok anti-PF4, ktoré „nedostatočne aktivujú krvné doštičky (zodpovedné za koaguláciu), čo môže sposobiť trombózu,“ povedal pre AFP Goffard. Podľa Oxfordskej univerzity je riziko krvných zrazenín v mozgu násobne vyššie v prípade infekcie koronavírusom a pri ochorení Covid-19 ako u vakcín.
Ďalšie nepodložené tvrdenia z článkov
V článku na serveri cz24.news alebo slovanskenoviny.sk sa okrem videa objavuje ešte niekoľko ďalších nepodložených tvrdení. Články napríklad uvádzajú, že vakcíny spôsobujú u tehotných žien potraty, pretože „krv matky upchá krvné vyživovanie placenty a plodu“.
Štúdie vplyvu vakcín na tehotné ženy ešte stále prebiehajú a údaje nie sú kompletné. Vo vedeckej komunite však panuje zhoda na tom, že pomer prínosov a rizík vakcíny za súčasných okolností jasne hovorí v prospech očkovania tehotných žien.
Pre tehotné ženy predstavuje vírus SARS-CoV-2 ďaleko väčšie nebezpečenstvo než vakcíny, čo potvrdzuje napríklad Česká vakcinologická spoločnosť vo vyhlásení z júna 2021, kde sa uvádza, že tehotné ženy „môžu mať závažnejší priebeh ochorenia“ Covid-19. Spoločnosť dodáva, že „neexistuje absolútne žiadny dôkaz a žiadny teoretický dôvod, že by niektorá z vakcín proti ochoreniu Covid-19 mohla ovplyvniť plodnosť žien alebo mužov“.
V článkoch sa ďalej uvádza, že vakcíny škodia najmä deťom, pretože v dôsledku hustejšej krvi znižujú prísun kyslíka do ich vyvíjajúceho sa mozgu. Výsledkom vraj bude to, že „za 20 rokov vyrastie hlúpejšia generácia, lepšie manipulovateľná a ovládateľná“.
To ale odborníci odmietajú. Podľa stanoviska Slovenskej vakcinologickej spoločnosti sú vakcíny pre deti od 12 rokov účinné a odborná verejnosť ich odporúča používať. Rovnako sa k tomu stavia aj americká agentúra CDC, podľa ktorej výhody očkovania výrazne prevyšujú prípadné riziká. Medzi rizikami spomína prípady myokarditídy a perikarditídy (zápalu srdcového svalu a obalu srdcového svalu) u dospievajúcich chlapcov, ktoré sú ale „veľmi zriedkavé“. Nič podobné ako znížený prísun kyslíka do mozgu však CDC ani žiadne iné agentúry nezmieňujú. Výrobca Pfizer-BioNTech 20. septembra 2021 dokonca potvrdil, že chce požiadať o povolenie na použitie vakcíny u detí vo veku 5-12 rokov v USA, Európe a inde.
V článku sa tiež uvádza, že „vakcíny sa vpichujú iba obyčajnému obyvateľstvu, s výnimkou migrantov a moslimov“. Podľa Ministerstva práce a sociálnych vecí ČR sa však môžu v Českej republike nechať zaočkovať všetci cudzinci spĺňajúci zákon o pobyte cudzincov. Podľa obdobných inštrukcií slovenského ministerstva zdravotníctva sa cudzinci môžu očkovať aj na Slovensku po splnení podmienok - pričom ich etnicita či pôvod sú v oboch prípadoch úplne irelevantné.
Agentúra AFP už v minulosti vyvrátila nepravdivé tvrdenia o tom, že vakcíny proti covidu spôsobujú zmeny krvných krviniek.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás