Na tejto fotografii nie sú bežci Abel Mutai a Iván Fernández, ale Mo Farah a Galen Rupp

   

Fotografia, na ktorej vidno dvoch objímajúcich sa bežcov, bola od začiatku roka 2021 na sociálnych sieťach zdieľaná tisíce krát. Popis fotografie obsahuje príbeh o tom, ako  španielsky bežec Iván Fernández odmietol predbehnúť Keňana Abela Mutaia, ktorý sa pomýlil a neprešiel cieľovou čiarou, aj keď s odstupom viedol. Príbeh je reálny, na priloženej fotografii je však britský bežec Mo Farah a Američan Galen Rupp, ktorí oslavujú prvé a druhé miesto v behu na 10 000 metrov na olympijských hrách v Londýne v roku 2012.

„Keňský bežec Abel Mutai bol iba pár metrov od cieľovej čiary. V domnení, že preteky už vyhral, zastavil tesne pred cieľovou čiarou, no v skutočnosti preteky nedokončil. Španiel Iván Fernández bol hneď za ním a keď si uvedomil, čo sa deje, začal kričať na Keňan, aby pokračoval v behu,“ píše sa v príspevku z 27. júla 2021. Príspevok vysvetľuje, ako španielsky bežec odmietol Keňana predbehnúť a namiesto toho ho dotlačil k víťazstvu.

Príspevok taktiež informuje o údajnom dialógu s reportérom, ktorému mal Fernández povedať, že jeho „snom je, že jedného dňa môžeme mať nejaký komunitný život, kde tlačíme seba aj ostatných k víťazstvu“.

Keď mu novinár pripomenul, že preteky mohol vyhrať, športovec údajne odpovedal: „Ale akú by som mal zásluhu na takom víťazstve? Aká by bola česť z takej medaily? Čo by si o tom myslela moja mama?“

Image
Snímka FB príspevku vyhotovená 4. augusta 2021

Fotografia s rovnakým popisom bola od začiatku roka 2021 zdieľaná v mnohých jazykoch, napríklad v angličtine, taliančine, francúzštine, poľštine, portugalčine či nemčine.

V ostatných týždňoch sa fotografia s popisom objavila na sociálnych sieťach opäť, keďže 23. júla 2021 sa v japonskom Tokiu začali letné olympijské hry. 

Hoci je pekný príbeh, o ktorom sa píše v týchto príspevkoch, skutočný, na priloženej fotografii nie sú Iván Fernández a Abel Mutai, ale bežci Mohamed "Mo" Farah a Galen Rupp, ktorí takto oslavovali svoje prvé a druhé miesto v behu na 10 000 metrov na olympijských hrách v Londýne v roku 2012. 

Na sociálnych sieťach bola s rovnakým popisom mnohokrát zdieľaná aj skutočná fotografia Ivána Fernándeza a Abela Mutaia.

Agentúra AFP však nenašla žiadny záznam o dialógu s reportérom, v ktorom by Iván Fernández hovoril o svojej matke alebo o „sne o komunitnom živote“.

Fotografia bežcov Mo Faraha a Galena Ruppa

Pomocou reverzného vyhľadávania podľa obrázku v nástroji Tineye sme dohľadali pôvodnú fotografiu z FB príspevkov na portáli SportsPhoto, na ktorom je možné zakúpiť fotografie zo športových podujatí. V popise je uvedené, že objímajúci sa atléti sú štvornásobný olympijský víťaz Mohamed Farah zo Spojeného kráľovstva a Američan Galen Rupp, niekoľkonásobný americký rekordér v behu na 10 000 metrov a olympijský medailista. Fotografia je k dispozícii aj na webovej stránke Getty images, kde sa uvádza, že ju 4. augusta 2012 vyhotovil fotograf Michael Steele na olympijských hrách v Londýne; sú na nej dvaja atléti, víťaz v behu na 10 000 metrov Mohamed Farah a na druhom mieste Galen Rupp.

Fotograf agentúry AFP taktiež zachytil víťazný moment.

Image
( AFP / Olivier MORIN)

 

Image
Brit Mohamed Farah oslavuje svoje víťazstvo s druhým Galenom Ruppom z USA po víťazstve vo finále behu na 10 000 metrov na olympijských hrách v Londýne 4. augusta 2012 ( AFP / Olivier MORIN)

Zatiaľ čo Galen Rupp si zabezpečil miestenku na olympijské hry v Tokiu vo februári 2021, Mo Farah sa v júni nekvalifikoval.

Gesto „Fair play“ Ivána Fernándeza pre Abela Mutaia

Historka, ktorá sa spomína v FB príspevkoch s dvoma bežcami, je skutočná. Počas pretekov v španielskej Burlade v decembri 2012 keňský atlét Abel Mutai, ktorý mal našliapnuté k víťazstvu, pred cieľom náhle spomalil v domnení, že cieľovou čiarou už prešiel; tá však bola v skutočnosti ešte asi o desať metrov ďalej. Atlét bežiaci za ním, Španiel Iván Fernández, Keňana namiesto predbehnutia a zisku prvého miesta na jeho omyl upozornil a dobehol do cieľa za ním.

O udalosti informovali v tom čase mnohé médiá, či už francúzske, anglické, portugalské či španielske.Videozáznam tohto momentu bol taktiež mnohokrát odvysielaný.

Skutočnú fotografiu z udalosti zdieľal Iván Fernández na svojom instagramovom účte v decembri 2020.

 
 
 
 
 
Voir cette publication sur Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Une publication partagée par Ivan Fernandez Anaya (@ivanfernandezan)

Agentúra AFP však nenašla žiadnu zmienku o dialógu s reportérom, o ktorom sa píše v príspevkoch a počas ktorého mal Iván Fernández údajne spomenúť svoju matku alebo túžbu po „komunitnom živote“. V rozhovore pre španielsky denník El País vtedy španielsky atlét povedal: „On (Abel Mutai) bol skutočným víťazom. Bol som v takej vzdialenosti, ktorú by som nebol schopný prekročiť, keby sa nebol pomýlil. Hneď ako som ho videl spomaliť, vedel som, že ho nebudem predbiehať (...) A to je naozaj dôležité, pretože v súčasnom stave v športe, spoločnosti, politike, kde je všetko zdanlivo dovolené, je gesto úprimnosti veľmi užitočné.“

Na záver však dodal, že v dôležitejšej súťaži, akou by boli majstrovstvá sveta či Európy, by podobné gesto možno neučinil.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás