Neexistuje dôkaz o tom, že by v Piešťanoch zomrel chlapec po očkovaní

  • Tento článok je viac ako rok starý.
  • Uverejnené 8. júla 2021 o 14:29
  • Článok prečítate za 3 min
  • Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Tisíce používateľov zdieľali koncom júna 2021 na Facebooku príspevky, podľa ktorých mal v Piešťanoch zomrieť 13-ročný chlapec po očkovaní. Pre takéto tvrdenie neexistuje dôkaz, po tom, ako ho vyvrátili Polícia SR a ministerstvo zdravotníctva používateľka pôvodný príspevok odstránila. Pre AFP tvrdenie vyvrátila aj piešťanská nemocnica, mesto Piešťany a Štátny ústav pre kontrolu liečiv

Súkromný profil používateľky s menom „Jana Porubska“ uverejnil na Facebook 27. júna 2021 príspevok, podľa ktorého mal o deň skôr v Piešťanoch zomrieť 13-ročný chlapec po vakcinácii.

Používateľka, ktorá v príspevku zo situácie obviňuje z neznámych príčin prezidentku Zuzanu Čaputovú, do príspevku napísala: „Včera v Piešťanoch po vakcinácii zomrel 13 ročný chlapec!!!! (...) Čo povieš jeho rodičom??? Že vakcína je sloboda??? (...) Ruky preč od našich detí a ty sa hanbi!!!! (...).“ Aj keď autorka príspevku explicitne nespomína, či má ísť o vakcínu proti Covidu, z kontextu („vakcína je sloboda“) je zrejmé, že myslená je práve táto vakcína.

Image
Snímka jedného z FB príspevkov obsahujúceho nepravdivé tvrdenia vyhotovená 6. júla 2021

Po upozornení polície na to, že ide o hoax, pôvodná používateľka svoj príspevok, ktorý mal v tom čase už viac ako 2300 zdieľaní, odstránila. Medzičasom už boli však na Facebooku uverejnené viaceré kópie pôvodného príspevku, napríklad tu, tu či tu. Dezinformačný web picuscapital prepísal vyjadrenie z pôvodného statusu vo svojom článku z 27. júna, a ten ďalej zdieľalo viac ako 1400 používateľov.

Tvrdenie z príspevku však nie je založené na pravde, tím AFP Fakty kontaktoval Mestský úrad v Piešťanoch, piešťanskú Nemocnicu Alexandra Wintera aj Štátny ústav pre kontrolu liečiv. Ani jedna z inštitúcií nevedela tvrdenie potvrdiť.

Inštitúcie: Jedná sa o hoax

Okrem Polície SR označilo tvrdenie o úmrtí 13-ročného chlapca v Piešťanoch za hoax aj Ministerstvo zdravotníctva SR. To na svojej FB stránke napísalo 29. júna: „Michal Palkovič, riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie, nám potvrdil, že v celom trnavskom kraji neevidujú žiadne úmrtie dieťaťa v uplynulých dňoch.“

V Piešťanoch sa nachádza jedna nemocnica, a to Nemocnica Alexandra Wintera. Tím AFP Fakty kontaktoval sekretariát nemocnice. Asistentka riaditeľa nemocnice Mária Baďurová pre AFP v piatok 2. júla uviedla, že nemocnica neeviduje žiadne úmrtia po vakcinácii proti Covidu. „Nikto z nemocnice po vakcíne určite nezomrel, ani z pacientov ani z personálu,“ uviedla.

Kvôli tvrdeniu o 13-ročnom chlapcovi sme sa spýtali aj Mestského úradu Piešťany, či majú vedomosť o takomto tragickom incidente. „Mesto Piešťany nedisponuje žiadnou takouto informáciou,“ odpovedala Drahomíra Moretová, vedúca Kancelárie vedenia mesta Piešťany.

Úmrtie sme preverovali aj so Štátnym ústavom pre kontrolu liečiv (ŠUKL). Podľa Lucie Balážikovej z oddelenia pre styk s verejnosťou ŠUKL neprijal žiadne hlásenie úmrtia 13-ročného chlapca v súvislosti s očkovaním na prevenciu ochorenia COVID-19. ŠUKL taktiež ku dňu 30. jún 2021 zatiaľ neevidoval žiadne hlásenie podozrenia na nežiaduce účinky vakcín proti COVID-19 u pacientov vo veku 12-15 rokov. „Vzhľadom na to, že očkovanie u detí sa postupne rozbieha, v priebehu najbližších dní môžeme predpokladať zvýšený počet takýchto hlásení. Všetky prijaté hlásenia sa priebežne evidujú,“ uviedla Balážiková.

ŠUKLu sme sa dopýtali aj na úmrtia v súvislosti s inými vakcínami za posledné obdobie, keďže vo Facebookovom príspevku nebolo špecifikované, či sa tvrdenia týka iba vakcíny proti Covidu alebo aj iných vakcín. „Za obdobie posledných 2 rokov štátny ústav neprijal žiadne hlásenie týkajúce sa úmrtia u detí po očkovaní akoukoľvek vakcínou, žiadne hlásenie za toto obdobie nie je evidované ani v európskej databáze EudraVigilance,“ povedala pre AFP 6. júla Balážiková.

Prihlasovanie na vakcínu proti koronavírusu pre deti od 12 rokov bolo spustené 7. júna 2021.

Pre štatistiky o zaočkovanosti v skupine detí a mladých do 20 rokov sme kontaktovali Inštitút zdravotníckych analýz (IZA) pri Ministerstve zdravotníctva SR. Dátový analytik a riaditeľ inštitútu Matej Mišík poslal 6. júla AFP aktuálne dáta, podľa ktorých bolo vo vekovej skupine 10-14 očkovaných 9 672 detí aspoň jednou dávkou vakcíny proti koronavírusu; vo vekovej skupine 15-17 to bolo 27 668 detí a vo vekovej skupine 18-19 to bolo 31 126.

Podľa dát z Čakárne na očkovanie proti Covid-19 čaká ku dňu 6. júla 2021 na prvú dávku vakcíny 12 209 ľudí do 19 rokov a 30 866 detí a mladých čaká na druhú dávku

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás