
Táto štúdia nedokazuje, že pod egyptskými pyramídami sú „obrovské stĺpy“
- Uverejnené 28. augusta 2023 o 15:30
- Článok prečítate za 9 min
- Autor: Dounia MAHIEDDINE, AFP Francúzsko
- Článok preložil/-a Eduard STARKBAUER , AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Prevratná štúdia využívajúca pokročilú radarovú technológiu odhalila pod pyramídami v Gíze rozsiahlu a zložitú podzemnú štruktúru!“ začína sa tento virálny príspevok na Facebooku z 23. marca 2025. Väčšina príspevkov v rovnakom duchu, ako napríklad tento, hovorí o objave s potenciálom zmeniť „všetko, čo si myslíme, že vieme o našej histórii“. Dovedna sa na Facebooku dočkali stoviek zdieľaní.
Tieto tvrdenia sa začali šíriť po tom, čo traja talianski výskumníci – Corrado Malanga, Filippo Biondi a Armando Mei – oznámili, že pomocou takzvanej technológie „radaru so syntetickou apertúrou“ (SAR) skenovali Chafreho pyramídu v Gíze a odhalili „kolosálny podzemný komplex“.
Svoj výskum predstavili počas dvoch tlačových konferencií, ktoré sa uskutočnili 15. a 16. marca v Taliansku a neskôr boli publikované aj na YouTube 22. a 23. marca. Tvrdia, že pod spomínanou pyramídou sa nachádza osem špirálovitých valcovitých štruktúr, ktoré údajne siahajú do hĺbky vyše 600 metrov a ústia do dvoch veľkých kubických štruktúr.
Celý podzemný komplex sa má podľa výskumníkov rozprestierať na ploche približne dvoch štvorcových kilometrov pod trojicou najväčších pyramíd v Gíze. Celkovo boli na Youtube tieto dve videá viedené viac ako 360 000-krát. Výskumníci v nich predstavili mnoho obrázkov, ktoré mali byť výsledkom ich analýz a podnietili citeľnú odozvu na sociálnych médiách.
Príspevky o údajnom objave sa začali rýchlo šíriť v mnohých jazykoch vrátane angličtiny, japončiny, arabčiny a francúzštiny. Tvrdenia z tlačovej konferencie však prevzali aj spravodajské weby ako napríklad britský Daily Mail. Práve naň sa odvoláva aj sekcia spravodajského programu Noviny slovenskej televízie JOJ Sme chlapi. Na Slovensku rovnaké tvrdenia o údajnom objave šíril aj bulvárny portál Plus JEDEN DEŇ či blog Hlavné správy, ktorý v minulosti viackrát šíril nepravdivé tvrdenia.

Ako však pre agentúru AFP uviedli odborníci, táto teória v skutočnosti nie je založená na žiadnych vedeckých faktoch. „Hypotézy sú prezentované ako skutočnosti. Neexistuje žiadne rozdelenie medzi hypotézou a tým, čo si myslia, že bolo naozaj dokázané,“ povedal 28. marca 2025 Vincent Rondot, riaditeľ výskumu vo francúzskom Národnom centre pre vedecký výskum (CNRS) a súčasne riaditeľ oddelenia egyptských pamiatok v múzeu Louvre.
Autori štúdie na našu žiadosť o komentár pred uverejnením neodpovedali.
Na výskume sa nepodieľal žiaden kvalifikovaný archeológ alebo egyptológ
Údajný objav bol najprv uverejnený na blogu Grega Reesea, ktorý sám seba označuje ako „šíriteľa skrytých právd a zločineckých sprisahaní“. Prezentovaný výskum z marca 2025 nebol publikovaný v žiadnom vedeckom časopise a nepodieľal sa na ňom žiadny kvalifikovaný archeológ alebo egyptológ.
Jeden z autorov, Corrado Malanga, sa v roku 2022 podpísal pod štúdiu, ktorá uvádza jeho prepojenie s talianskou univerzitou v Pise. Podľa profilu na jeho osobnej webstránky dnes už na univerzite nepracuje. Jeho expertízou bola organická chémia. Malanga sa zaujíma aj o ufológiu. Tvrdí, že mimozemšťania unášajú ľudí a vykonávajú na nich operácie. Na svojom webe dokonca ponúka test pre ľudí s podozrením, že boli unesení.
Jeho kolega z tlačovej konferencie Filippo Biondi po nej na LinkedIne vysvetlil, že už nepracuje na Univerzite Strathclyde v Škótsku a po novom vedie súkromnú spoločnosť Harmonicsar zaoberajúcu sa radarovým zobrazovaním.
Tretí člen tímu, Armando Mei, sa označuje za novinára a výskumníka v oblasti egyptológie. Je autorom kníh obhajujúcich pseudoarcheologické teórie. Presadzuje napríklad vedcami a archeológmi vyvrátenú teóriu, že kopce Visoko v Bosne nie sú geologické útvary, ale pyramídy postavené človekom.
Moderátorka tlačovky Nicole Ciccolová je grafologička a youtuberka venujúca sa rozhovorom o pyramídach či spochybňovaní pristátia na Mesiaci.

Podľa francúzskeho egyptológa Rondota je informovanie o zisteniach na tlačovke a sociálnych médiách spôsobom, ako obísť dobré vedecké postupy a princíp „peer-review“. „Ako môže mať chemik taký vyhranený a jednoznačný názor na takúto starobylú pamiatku, ktorú nikdy neštudoval?“ pýta sa. „Výsledky tohto typu sa nezverejňujú najskôr širokej verejnosti. Zdieľate ich s veľmi obmedzenou skupinou ľudí, ktorí dokážu posúdiť ich vierohodnosť.“
„Žiadne dôkazy“
Podľa podpredsedníčky Francúzskej egyptologickej spoločnosti a bývalej predsedníčky vedeckej rady Francúzskeho inštitútu orientálnej archeológie (IFAO) Guillemette Andreu-Lanoëovej a Jeana-Guillauma Olette-Pelletiera, ktorý získal doktorát z egyptológie na Parížskej univerzite v Sorbonne, neexistuje žiadna archeologická ani geologická štúdia, ktorá by podporovala hypotézu o veľkých podzemných štruktúrach pod pyramídami v Gíze.
„Pyramídy sú monumentálne kamenné stavby postavené na rovnej plošine,“ povedal Olette-Pelletier 31. marca 2025 pre agentúru AFP. „Následne boli vyhĺbené alebo upravené tak, aby do nich boli integrované hrobky a pohrebné komory. Neexistujú však dôkazy o tak hlbokej podzemnej sieti, aká sa spomína.“
Ako uviedol Olette-Pelletier, tvrdenia uvedené v predmetnej štúdii sa nezakladajú na „žiadnych vedecky podložených údajoch“. Na analýzu pôdy do hĺbky troch až piatich metrov používajú archeológovia techniky ako napr. magnetometriu.
Hlavný argument talianskych výskumníkov spočíva v použití „radaru so syntetickou apertúrou (SAR)“ využívaného najmä NASA na mapovanie zemského povrchu. Tento typ radaru však podľa odborníkov nie je určený na detekciu štruktúr nachádzajúcich sa niekoľko stoviek metrov pod zemou.
„Radarové vlny sú počas svojej cesty absorbované v zemi. Existuje teda isté hĺbkové obmedzenie, ktoré sa môže rovnať maximálne niekoľko desiatkam metrov,“ povedal 26. marca agentúre AFP Lawrence Conyers, odborník na radary z Denverskej univerzity.
Samotná NASA potvrdzuje, že SAR síce „umožňuje získať podrobné snímky zemského terénu“, avšak „nie je určený na skúmanie extrémnych hĺbok“.
Vedeckú hypotézu možno prijať až po nahromadení dostatku spoľahlivých dôkazov a ich potvrdení uznávanými vedeckými publikáciami a terénnym výskumom. V tomto konkrétnom prípade sa však zdá, že autori nevykonali vykopávky v Egypte ani nezískali povolenie od egyptskej Najvyššej rady pre pamiatky.
Renomovaný egyptský archeológ a bývalý šéf tohto egyptského pamiatkového úradu Zahi Hawass vyvrátil tvrdenia talianskych výskumníkov vo vyhlásení, ktoré prevzali aj svetové médiá v arabčine či angličtine (archív). Tvrdenia z príspevkov označil za „nič iné ako výmysly“.
„Na podporu týchto tvrdení neexistujú žiadne vedecké dôkazy,“ povedal. Základňa Chafreho pyramídy „bola vytesaná priamo z horniny do výšky približne 8 metrov. Podľa rozsiahlych vedeckých štúdií a výskumov uskutočnených v posledných rokoch sa pod touto základňou nenachádzajú žiadne stĺpy,“ povedal. „Takéto nepodložené fámy nakoniec skončia na smetisku dejín.“
Olette-Pelletier dodal, že samotné egyptské úrady spustili v roku 2015 projekt ScanPyramids, ktorého cieľom je najmä objavenie tajných komôr vnútri pyramíd v Gíze a Dahšúre a odhalenie ich konštrukcie bez nutnosti uskutočniť vykopávky. Použitá technológia je kombináciou infračervenej termografie, miónovej rádiografie a 3D zobrazovania.
Článok z roku 2022
Ďalším prvkom použitým na podporu tézy o údajných megastavbách pod pyramídami je vedecká publikácia Corrada Malangu a Filippa Biondiho z roku 2022.
Opisuje, ako by mohla nová metóda kombinujúca radar so syntetickou apertúrou (SAR) a zobrazovaciu metódu dopplerovskej tomografie umožniť zmapovanie vnútra Chufuovej (resp. Veľkej) pyramídy v Gíze bez vykopávok alebo poškodenia, čím by sa otvorila cesta k neinvazívnemu prieskumu starovekých pamiatok.
Táto publikácia pritom neuvádza žiadne významné objavy a nespomína ani existenciu možných rozsiahlych štruktúr vo vnútri či pod Khafreho pyramídou.
„Stratili ma pri svojich ‚algoritmoch‘, ktoré použili pre svoju interpretáciu, pričom vtedy editorovi povedali, že musia zohnať nejakého ostrieľaného matematika, aby sa na ne pozrel. Nie som si istý, či to urobili, pretože článok vyšiel so všetkými tými rovnicami, ktorým som nikdy neporozumel,“ spomína Conyers na žiadosť o posúdenie článku z roku 2022.
Staršie obrázky
Niektoré z príspevkov na sociálnych médiách zdieľajúce tvrdenia talianskych výskumníkov obsahovali obrázky, ktoré kolujú na internete už dlhší čas.
„Nižšie vidíme umelecké zobrazenie radarových snímok nedávno zverejnených najväčších umelo vytvorených štruktúr na Zemi pod pyramídovým komplexom v Gíze. Neuveriteľná ilustrácia je v presnej mierke,“ napísal 20. marca 2025 konšpiračný teoretik Alex Jones v príspevku na X, v ktorom zdieľal fotografiu pyramíd ako hrotov veľkých podzemných obeliskov zdobených egyptskými motívmi a nápismi.
Prostredníctvom spätného vyhľadávania obrázkov v aplikáciách Google Lens a Tineye sme zistili, že tento obrázok koloval na sociálnych sieťach už v roku 2023.

Obrázok s obeliskami pod zemou zdieľali aj parodické médiá. V septembri 2024 francúzsky portál Pediavenir žartoval: „Archeológovia odhalili, že egyptské pyramídy sú v skutočnosti mohutné veže postavené pod zemou.“
Iný virálny obrázok kolujúci na sociálnych médiách, ktorý zobrazuje prierez odhaľujúci údajné stavby pod pyramídou spolu s predmetnými nepravdivými tvrdeniami, zdieľalo napríklad médium v Maroku.
Nepodložené špekulácie o veľkých podzemných stĺpoch sa postupom času na internete pretransformovali na tvrdenia, že pod pyramídami bolo objavené „obrovské podzemné mesto“. Tieto tvrdenia sú často sprevádzané počítačom vytvorenými obrázkami, ktoré podľa Olette-Pelletiera „posilnili hoax a urobili z neho super-vedecký hoax“.
Pyramídy sú obľúbeným terčom konšpiračných teórií
Egyptské pyramídy sú častým terčom konšpiračných teórií či špekulácií o paranormálnych javoch spomínajúcich mimozemšťanov, okultné symboly či tajné spolky.
Tieto konšpiračné teórie sa rozšírili s rozmachom sociálnych médií či platforiem ako YouTube. „Existuje obdobie pred a po nástupe týchto platforiem,“ povedal pre AFP 29. marca 2025 odborník na digitálne kultúry a online extrémizmus Tristan Mendès France. „Poskytli fenomenálnu možnosť na zviditeľnenie týchto naratívov a umožnili im osloviť nebývalé publikum.“
Podľa neho sa tieto teórie najprv šírili v konšpiračných kruhoch a neskôr sa ich chopili médiá bažiace po senzáciách a vyplývajúcej návštevnosti. „Značná časť používateľov internetu končieva uväznená vo vlastných informačných ekosystémoch, kde ich návyky na internete ďalej posilňujú ich presvedčenie,“ povedal.
Tento jav je podľa odborníka znepokojujúci. „Ak prijmeme myšlienku, že všetko, čo nás učili o pyramídach, je nepravdivé, znamená to pre nás, že štátne vzdelávacie systémy aj vlády celého sveta sa podieľajú na rozsiahlom sprisahaní“.
Agentúra AFP už overila niekoľko nepravdivých tvrdení súvisiacich s egyptskými pyramídami. V angličtine ich nájdete tu, tu, či tu a v slovenčine tu.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás