EÚ nemôže anulovať voľby: výrok bývalého komisára Thierryho Bretona je nesprávne interpretovaný

Otvorená podpora Elona Muska nemeckej krajne pravicovej strane AfD pred februárovými voľbami vyvoláva obavy zo zahraničných zásahov a vplyvu sociálnych médií na demokratické procesy. V tejto súvislosti sa na sociálnych sieťach objavili zavádzajúce interpretácie januárových vyhlásení bývalého eurokomisára pre vnútorný trh Thierryho Bretona o uplatňovaní zákona EÚ o digitálnych službách. Názor, že Breton hovorí o možnosti zrušenia februárových volieb v Nemecku, formulovali Elon Musk a množstvo používateľov sociálnych médií. V skutočnosti v rozhovore pre francúzsku televíziu RMC bývalý eurokomisár uviedol, že DSA by sa mohol v prípade Nemecka aplikovať podobne ako v Rumunsku, keď EÚ žiadala od TikToku vysvetlenie o možnej manipulácii v prospech krajne pravicového kandidáta.

„Sa konečne preberte! Alebo ste naozaj tak tupí, že Vás nepresvedčia ani ich priznania: Bývalý komisár EÚ Thierry Breton fantazíruje o možnom zrušení nadchádzajúcich volieb v Nemecku: ,Urobili sme to v Rumunsku a zrejme to budeme musieť urobiť, ak to bude potrebné, aj v Nemecku.',“  čítame v príspevku na Facebooku z 18. januára 2025, ktorý videlo vyše tisíc ľudí. Podobne ako iné príspevky v tomto duchu, obsahuje aj 16-sekundový úryvok rozhovoru ex-komisára vo francúzskej televízii RMC.

Elon Musk, majiteľ spoločnosti X a otvorený podporovateľ nemeckej krajne pravicovej strany AfD (archív), zdieľal 10. januára 2025 príspevok s podobným citátom a úryvkom rozhovoru s Thierrym Bretonom, ktorý doplnil emotikonom klauna a slovami, že Breton je „tyran Európy“. 

Na Slovensku video s komentárom o možnom rušení výsledkov volieb v Nemecku publikovali aj mnohé profily na Telegrame (tu alebo tu), ktorých príspevky v minulosti AFP vyvrátila tu alebo tu.

Krátke video bolo v Európe zdieľané aj v srbčine, chorvátčine, nemčine, češtine, rumunčine, holandčine, francúzštine, španielčine, taliančine alebo gréčtine.

Video so zavádzajúcim komentárom zdieľali aj niektorí európski politici. V češtine tak činil europoslanec za SPD Ivan David a v nemčine napríklad poslanec bavorského krajinského parlamentu za AfD či v tomto príspevku viedenský okresný radca z pravicovej populistickej strany Team HC Strache - Aliancia pre Rakúsko.

Vyhlásenia Thierryho Bretona boli v príspevkoch účelovo vystrihnuté a vytrhnuté z kontextu. Bývalý komisár EÚ v relácii RMC hovoril v skutočnosti o tom, ako môže EÚ v prípade zasahovania platforiem sociálnych médií do volebných procesov využiť svoj zákon o digitálnych službách (DSA) (archív).

Image
Snímky obrazovky zavádzajúcich príspevkov na Facebooku a Telegrame z 30.1. 2025.

V rozhovore odvysielanom 9. januára 2025 sa moderátorka Apolline de Malherbe rozprávala s bývalým eurokomisárom Bretonom o nebezpečenstvách pre Európu vyplývajúcich zo zásahov Elona Muska do predvolebných kampaní a jeho snáh o ovplyvňovanie politiky členských štátov. Breton vysvetlil, že EÚ je na tieto prípady vďaka DSA právne pripravená.„Som si istý, že budú prijaté všetky opatrenia, aby sa zabezpečilo, že bude rešpektovať zákony,“ povedal Breton o Muskovi.

Na otázku moderátorky, či by sa EÚ mala Muska ako majiteľa spoločností X a Starlink a zároveň nového člena Trumpovej administratívy obávať, Breton odpovedal: „Počkajme, čo sa stane a zachovajme si chladnú hlavu. A presadzujme naše zákony v Európe, keď hrozí ich obchádzanie. Ak ich nebudeme presadzovať, môže to skutočne viesť k zásahom. Urobili sme to v Rumunsku, budeme to musieť urobiť v prípade potreby aj v Nemecku,“ povedal Breton. V zavádzajúcich príspevkoch na sociálnych sieťach sa objavilo len táto posledná časť tvrdenia (archív).

Nemecko sa v tejto súvislosti spomenulo z dôvodu nedávnych Muskových príspevkov v prospech AfD a jeho rozhovoru s hlavnou kandidátkou AfD Alice Weidelovou, ktorý bol v čase Bretonovho rozhovoru v RMC naplánovaný (archív).

V Rumunsku ústavný súd zrušil prezidentské voľby na základe obvinení zo skrytej politickej kampane v prospech populistického krajne pravicového kandidáta a manipulácie algoritmami TikToku. EÚ zároveň začala formálne konanie proti spoločnosti TikTok v súvislosti s volebnými rizikami podľa aktu o digitálnych službách (DSA) (archív tu a tu).

DSA je nariadenie Európskej únie, ktorého cieľom je ochrana práv používateľov digitálnych služieb ako Facebook či X alebo webových vyhľadávačov (archív). Podľa vysvetlenia Európskej komisie z nariadenia DSA vyplýva, že poskytovatelia týchto služieb musia zaručiť slobodu prejavu a prijať opatrenia proti nenávistným prejavom a manipulácii (archív). Za uplatňovanie DSA sú zodpovedné členské štáty EÚ. Thierry Breton bol v rokoch 2019 až 2024 komisárom EÚ pre vnútorný trh a zohral kľúčovú úlohu pri rokovaniach o tomto nariadení (archív tu a tu).

Za neplatné vyhlásil prezidentské voľby rumunský ústavný súd, nie EÚ

V prvom kole rumunských prezidentských volieb koncom novembra 2024 prekvapivo zvíťazil kandidát krajnej pravice Calin Georgescu (archív). Miestny ústavný súd však v decembri vyhlásil hlasovanie za neplatné a volebný proces označil za neregulárny, keďže rumunskí voliči boli manipulovaní nezákonným uprednostňovaním prezidentského kandidáta na sociálnych sieťach (archív).

Spravodajské dokumenty odtajnené prezidentskou kanceláriou uviedli ako zdroj manipulácie „agresívne ruské hybridné akcie“ vrátane kybernetických útokov. Termín konania nových volieb bol stanovený na 4. máj (archív).

Odtajnené dokumenty podrobne opísali masívnu propagáciu Georgesca na sociálnych sieťach v predvolebnom období (archív). Zatiaľ nie je celkom jasné, kto túto netransparentnú politickú kampaň na sociálnych médiách organizoval. Novinári v Rumunsku poukazujú na rolu liberálno-konzervatívnej politickej strany PNL (archív).

Podľa odborníkov z nemeckého Science Media Center sa rozhodnutie rumunského ústavného súdu opiera predovšetkým o rumunskú ústavu (archív tutu). Tá zaručuje slobodné, riadne a spravodlivé voľby a považuje za nutnosť „zabrániť akémukoľvek neoprávnenému zasahovaniu do volebného procesu“, uviedol vo vyhlásení k rozhodnutiu profesor práva Matthias Kettemann z Univerzity v Innsbrucku.

Podľa bezpečnostných správ predložených ústavnému súdu bolo počas prezidentskej volebnej kampane ohrozené slobodné hlasovanie. Podľa Kettelmanna zodpovedajú rumunské volebné zásady vyplývajúce z ústavy „hlavnému účelu európskeho zákona o digitálnych službách“.

„Vzhľadom na dezinformačnú kampaň identifikovanú rumunským ústavným súdom, najmä v súvislosti s falošnými účtami používanými v koordinovanej kampani a neohlásenou platenou politickou reklamou na Tiktoku, je pravdepodobné, že došlo k porušeniu DSA,“ objasnil.

V súvislosti s rumunskými prezidentskými voľbami začala Európska komisia „formálne konanie proti spoločnosti TikTok pre podozrenie z porušenia zákona o digitálnych službách (DSA) v súvislosti s povinnosťou spoločnosti TikTok riadne posúdiť a zmierniť systémové riziká spojené s integritou volieb“. Nikde v súvisiacej tlačovej správe sa však nespomína výsledok volieb ani jeho anulovanie.

Žiadosť o zvrátenie rozhodnutie ústavného súdu už zamietol aj Európsky súd pre ľudské práva v Štrasburgu (archív).

Breton odpovedal Muskovi: EÚ nemôže anulovať voľby

Samotný Thierry Breton reagoval na príspevok Elona Muska a odmietol jeho zavádzajúce tvrdenie. „EÚ nemá žiadne mechanizmy, ktorými by mohla anulovať voľby kdekoľvek v EÚ,“ napísal 11. januára 2025 na sieti X. Upresnil, že jeho vyjadrenia z francúzskej relácie citované v zavádzajúcich publikáciách sa týkali výhradne „uplatňovania DSA a jej moderátorských povinností“.

V odpovedi na otázku agentúry AFP Breton 24. januára 2025 telefonicky potvrdil, že tvrdenie v príspevkoch šírených na sociálnych médiách je „fake news“. „EÚ nemá absolútne žiadny mechanizmus tohto druhu.“

Breton a Musk už v súvislosti s DSA viedli verejný spor (archív).

Ani pokročilé vyhľadanie podľa kľúčových slov „voľby“ a „zrušenie“ v Zmluve o Európskej únii a v Zmluve o fungovaní Európskej únie neprinieslo žiadne výsledky, ktoré by toto zavádzajúce tvrdenie potvrdzovali (archív tu a tu).

Matthias Ruffert, profesor a vedúci katedry verejného práva a európskeho práva na Humboldtovej univerzite v Berlíne 27. januára 2025 v e-maile agentúre AFP vysvetlil, že EÚ nemá právomoc vyhlásiť národné voľby vo svojich členských štátoch za neplatné. To isté potvrdila v  e-maile z 24. januára 2025 aj hovorkyňa zastúpenia Európskej komisie v Nemecku.

V Nemecku sa prípadné zrušenie volieb nezaobíde bez spolkového parlamentu

V Nemecku je podobne ako v Rumunsku teoreticky možné voľby do „Bundestagu“ napadnúť a následne zopakovať. „Podľa základného zákona (článok 41) o platnosti spolkových volieb rozhoduje nemecký Spolkový snem,“ vysvetlila pre agentúru AFP 19. januára 2025 hovorkyňa Spolkového volebného úradu zodpovedného za spolkové voľby (archív). Podľa nemeckého práva existuje aj „možnosť podať volebnú sťažnosť na Spolkový ústavný súd“. Európska únia v tomto procese nezohráva, rovnako ako v Rumunsku, žiadnu úlohu.

Federálna vláda zavádzajúce tvrdenie o schopnosti EÚ zrušiť nemecké voľby vyvrátila aj v príspevku na Instagrame.

Článok 38 nemeckého základného zákona zaručuje, podobne ako v Rumunsku, že voľby do Bundestagu sa uskutočňujú „všeobecným, priamym, slobodným, rovným a tajným“ spôsobom.

Voľby do Bundestagu je možné napadnúť v prípade porušenia zákona alebo závažných nezrovnalostí, vysvetlil Matthias Kettemann vo svojej analýze pre Science Media Center Germany. „O závažné nezrovnalosti a porušenia zákona však ide len vtedy, ak sú schopné zmeniť výsledok volieb alebo spochybňujú integritu celého volebného procesu,“ uviedol.

Agentúra AFP už v nemčine vyvrátila podobné tvrdenie o údajnom anulovaní volieb spolkovým prezidentom Frankom-Walterom Steinmeierom. Šírenie nepravdivých či zavádzajúcich tvrdení so zámerom ovplyvniť výsledky volieb sa stalo integrálnou súčasťou predvolebného obdobia aj na Slovensku. Tejto téme sme sa venovali aj v AFP.

Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?

Kontaktujte nás