
Na sociálnych sieťach sa šíri zmanipulovaná fotografia Čaputovej, ide o ďalšiu rodovo podmienenú dezinformáciu
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 11. júna 2024 o 14:03
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Matus KRCMARIK, AFP Slovakia
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Vo facebookovom príspevku, ktorý zdieľalo viac ako 200 používateľov, sa nachádza zmanipulovaná podobizeň prezidentky Zuzany Čaputovej, pričom popis príspevku, ako aj posmešné komentáre pod ním, ju obviňujú, že priberá vďaka peniazom od obyčajných ľudí. „Pani prezidentka začala tvrdo pracovať na svojej postave. Za dva týždne stratila Zuzana 14 dní,“ píše sa posmešne pri obrázku, ktorý je zrkadlovo rozdelený na dve časti, čím má parodovať reklamy na chudnutie.

Na obrázku zdieľanom na Facebooku sa nachádza vodoznak telegramového účtu „Jax Teller SK“, ktorý naznačuje, že práve tento bol zdrojom zmanipulovaného obrázku. Používateľ Jax Teller zdieľal manipuláciu aj na Facebooku. Ide pritom o rovnaký účet, ktorý nedávno zverejnil fotografiu ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského s tvrdením, že nohou upravuje stuhu na pamätníku v Prahe. AFP toto tvrdenie tiež overila a označila ho za nepravdivé.
Aj keď by podobné príspevky mohli byť v niektorých prípadoch považované za satiru, sú založené na upravenej, zmanipulovanej fotografii a z komentárov je zrejmé, že niektorí používatelia považovali manipuláciu za autentickú fotografiu:

Reverzné vyhľadávanie obrázkov v Googli nás priviedlo k pôvodnej fotografii prezidentky Zuzany Čaputovej, ktorá vznikla 8. júla 2023 na multižánrovom festivale Pohoda v Trenčíne.
Prezidentka na pódiu spolu s moderátorom diskusie Štefanom Hríbom okrem iného vysvetľovala dôvody, prečo sa rozhodla nekandidovať v budúcoročných prezidentských voľbách. Odmietla, že by sa predčasne vzdávala. „Ja sa nevzdávam, dokonca ani nikam neodchádzam, najbližší rok,“ citoval ju Denník N v správe, v ktorej bola uverejnená aj pôvodná fotografia.
Na pôvodnej fotografii je prezidentka v rovnakých šatách a v rovnakej póze ako na zmanipulovanom zábere. Na festivale ju vyhotovil Vladimír Šimíček, fotograf Denníka N aj agentúry AFP.

Pri porovnaní dvoch obrázkov je zrejmé, že ten, ktorý koluje na sociálnych sieťach, bol upravený, aby vyvolával dojem, že prezidentka má plnšiu postavu, než v skutočnosti má. Agentúre AFP sa nepodarilo v žiadnom dôveryhodnom médiu nájsť podobnú fotografiu, na ktorej by Čaputová vyzerala takto.
Diskusia na festivale bola súčasťou projektu Café Európa organizovaného Zastúpením Európskej komisie na Slovensku. Jej záznam je v plnom znení dostupný aj na YouTube (archívny odkaz). Póza prezidentky na pôvodnej fotografii z Denníka N sa zhoduje s tou, v akej ju vidíme na začiatku diskusie počas toho, ako ju publikum víta potleskom. To taktiež ukazuje, že obrázok šrený na sociálnych sieťach bol zmanipulovaný.

„Odfotil som prezidentku počas prvých minút diskusie a poslal som ju svojim editorom na okamžité zverejnenie,“ popísal 18. júla okolnosti vzniku fotografie aj fotograf Šimíček. „Samozrejme, je úbohé, ak niekto ukradne fotografiu a ešte ju zmanipuluje, aby s ňou 'bodyshamoval' prezidentku,“ dodal.
Na sociálnych sieťach sa prezidentka Čaputová opakovane stala terčom bodyshamingu (príklady tu alebo tu), často s pozmenenými fotografiami ako v uvedenom prípade. Terčom útokov sa stala aj prezidentkina dcéra, ktorá pracovala ako modelka.
V minulosti uverejnil slovenský časopis opakovane označený agentúrou AFP za šírenie nepravdivého obsahu zmanipulovaný obrázok Čaputovej, na ktorom mala zväčšený nos a ďalšie rysy tváre, čo vyvolalo vlnu antisemitských komentárov. Agentúra AFP vyvrátila aj ďalšie prípady zmanipulovaných obrázkov, ktorých cieľom bolo očierňovať Čaputovú (tu, tu).
V týchto prípadoch ide o takvazné rodovo podmienené dezinformácie. Podľa odborníkov citovaných v tomto článku agentúry AFP sa pri takomto type obsahu prelína sexizmus a mizogýnia s klamstvami na sociálnych sieťach. Autori takýchto príspevkov sa zameriavajú na ženy, poškodzujú ich povesť, podkopávajú ich dôveryhodnosť a útočia na ich kariéru.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás