Americký prezident Joe Biden počas prejavu v Severnej Karolíne 14. apríla 2022 ( AFP / Mandel NGAN)

Príspevky, podľa ktorých Biden podával ruku imaginárnej osobe, neukazujú publikum sediace okolo neho po stranách

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Video, v ktorom americký prezident Joe Biden na konci prejavu podáva ruku "do vzduchu," zdieľali slovenskí používatelia Facebooku spolu viac ako 2000-krát spoločne s tvrdením, že sa mal vraj pokúšať podať ruku imaginárnej osobe. Zábery tohto prejavu z viacerých uhlov však ukazujú, že po jeho pravici a za pódiom sedelo publikum. Gesto, ktoré Biden použil na konci prejavu, tak zrejme smerovalo práve k ľuďom v obecenstve. 

“Expert na dezorientáciu, Joe Biden, je taký mocný muž, že si po príhovore bežne podáva ruku s duchmi,” píše sa v príspevku na Facebooku z 15. apríla 2022, ktorý mal viac ako tisíc zdieľaní. V príspevku je okrem textu vložené aj krátke video, v ktorom americký prezident Biden po ukončení svojho príhovoru zdanlivo podáva ruku do prázdneho priestoru okolo seba a pôsobí tak zmätene. 

Rovnaké video s podobným tvrdením zdieľali viaceré účty, napríklad tu, tu či tu. Pod príspevkami sa objavili aj komentáre, ktoré tvrdia, že Biden je očividne senilný a "za zenitom".

"To snáď ani nie je možné, veď pri všetkej úcte k starším ľuďom, ale on už má sedkať v gauči s ovládačov v ruke a nie byt hlavou štátu…,” píše sa v jednom z komentárov. "A tento chce ovládať svet, môj ty Bože, on nech je rád, že je rád, dedko senilný," tvrdí v komentároch ďalší užívateľ Facebooku. (Texty z komentárov uvádzame v nezmenenej podobe, pozn. red.)  

Snímka zavádzajúceho príspevku vyhotovená 11. mája 2022

Rovnaké tvrdenie na Twitteri zdieľalo aj niekoľko zástupcov Republikánskej strany (Biden je z Demokratickej strany, pozn. red.). Medzi nimi napríklad senátor Ted Cruz (tu) či členka Kongresu Marjorie Taylor Greene (tu). 

Na Instagrame zdieľal video aj raper Snoop Dogg, ktorý si z Bidena uťahoval už v minulosti.

Takáto interpretácia videa je však potenciálne zavádzajúca. Zábery z podujatia zaznamenané z rôznych uhlov ukazujú, že po stranách v blízkosti pódia sedeli diváci. Je preto pravdepodobné, že Bidenove gestá smerovali práve k nim. 

Odkiaľ video pochádza?

Video, ktoré sa počas apríla šírilo na rôznych platformách na Slovensku, v USA či Rumunsku, ukazuje Bidena, ako 14. apríla 2022 prednáša pred študentmi robotiky a kybernetickej bezpečnosti na Severokarolínskej poľnohospodárskej a technickej štátnej univerzite. Agentúra AFP o tejto udalosti informovala tu

Prezident na univerzite navštívil napríklad Strojnícky výskumný a inovačný komplex Harolda L. Martina Sr. a stretol sa so študentmi. Po stretnutí vystúpil na pôde univerzity s prejavom, z ktorého pochádza predmetné video.

Biden počas návštevy diskutoval aj o návrhu zákona s názvom "Bipartisan Innovation Act" (v preklade - Dvojstranný inovačný zákon), ktorý je zameraný na zlepšenie americkej výroby. Mesto Greensboro, v ktorom sa univerzita na ktorej mal prejav nachádza, má byť príkladom "regionálneho výrobného ekosystému", ktorý chce Biden vybudovať v celej krajine s cieľom vytvoriť priemyselné kapacity schopné konkurovať rastúcemu vplyvu Číny.

Americký prezident Joe Biden sleduje robotického psa "Spot" počas prehliadky Strojníckeho výskumného a inovačného komplexu Harolda L. Martina Sr. na Severokarolínskej poľnohospodárskej a technickej štátnej univerzite v Greensboro v Severnej Karolíne dňa 14. apríla 2022 ( AFP / Mandel NGAN)

Gesto smerom k publiku

Záznamy prejavov, ktoré odzneli na podujatí, vrátane toho Bidenovho, zverejnila napríklad miestna televízna stanica WFMY News 2 na Youtube a rovnako aj spravodajský portál Yahoo News tu

Vo videu stanice WFMY News 2 zaberá kamera na konci Bidenovho prejavu aj divákov, ktorí sedeli za pódiom a po jeho stranách. Zdá sa, že Bidenovo gesto je tak skôr pozdravom alebo pokynutím publiku než podaním ruky imaginárnej osobe. To isté je možné vidieť ku koncu videa (od času 1:16:40), ktorého zábery uvádzame nižšie: 

Snímka z videozáznamu zverejneného spravodajskou stanicou WFMY News 2, na ktorej Biden gestikuluje smerom k publiku na konci svojho prejavu vytvorená 3. mája 2022
Snímka z videozáznamu zverejneného spravodajskou stanicou WFMY News 2, na ktorej Biden gestikuluje smerom k publiku na konci svojho prejavu vytvorená 3. mája 2022

 

 

Hneď po tom nasleduje celkový záber na sálu, ktorý ukazuje divákov stojacich po stranách pódia.

Snímka z videozáznamu stanice WFMY News 2 zo záveru Bidenovho prejavu, na ktorej vidno publikum, vytvorená 3. mája 2022

Publikum sediace po stranách okolo rečníckeho pódia je vidno aj na viacerých fotografiách agentúry AFP.  

Americký prezident Joe Biden reční na podujatí na univerzite v meste Greensboro v Severnej Karolíne 14. apríla 2022 ( AFP / Mandel NGAN)
Americký prezident Joe Biden reční na podujatí na univerzite v meste Greensboro v Severnej Karolíne 14. apríla 2022 ( AFP / Mandel NGAN)

 

 

Pri vyhľadávaní videí zo 14. apríla 2022 na Twitteri, v ktorých sa spomína Biden, sme našli príspevok uverejnený na účte oficiálnych študentských novín Severokarolínskej poľnohospodárskej a technickej štátnej univerzity.

V príspevku sa nachádza video s prejavom guvernéra Severnej Karolíny Roya Coopera z toho istého podujatia. Aj tu sú za pódiom a napravo od rečníka viditeľní členovia publika. 

Tento záznam overovali aj ďalšie organizácie, ktoré sa zaoberajú overovaním faktov, napríklad Politifact a LeadStories.

Článok portálu Politifact uvádza, že vo videozázname celého Bidenovho prejavu, ktorý zverejnila americká televízna spoločnosť C-SPAN, môžeme vidieť aj časť snímanú z pravej strany amerického prezidenta. Po skončení svojho prejavu - na zázname od 53. minúty - sa Biden otočil k ľuďom zhromaždeným za ním a nasmeroval k nim gesto rukou po tom, ako vstali a aplaudovali. 

Potom sa otočil k ľavej strane publika a rovnaké gesto vyslal aj ich smerom. Biden sa tiež usmial na obe strany a zišiel k publiku pred pódiom. 

Snímka z videozáznamu, ktorý zverejnila americká televízia C-SPAN, zachytávajúca Bidenovo gesto smerom k publiku z 3. mája 2022

Na jednom z dlhších záznamov z tohto prejavu uverejnenom na portáli Youtube je vidieť, ako sa Biden ešte krátko prihovára poslucháčom a potom odchádza z miestnosti za sprievodu agentov tajnej služby.

Americký prezident Biden sa stal terčom dezinformácií už mnohokrát. Používatelia sociálnych médií zdieľali viaceré videá, ktoré však boli pozmenené alebo vytrhnuté z kontextu s cieľom vytvoriť dojem, že je senilný. Na sociálnych sieťach sa šírilo video vytrhnuté z kontextu, podľa ktorého mal vraj Biden zaspať počas stretnutia s izraelským ministrom zahraničných vecí, toto upravené video, na ktorom podľa používateľov pôsobil, akoby nevedel, kde sa nachádza, alebo toto zavádzajúco zostrihané video, na ktorom Biden údajne priznáva, že jeho predchodca Donald Trump je "stále prezidentom".

13. mája 2022 Aktualizované za účelom opravy preklepov v desiatom a v poslednom odstavci.
Článok preložil/-a