Na tejto fotografii nie je Zelenského manželka na úteku z Ukrajiny; v skutočnosti ide o fotomontáž

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Stovky používateľov sociálnych sietí zdieľali údajnú fotografiu prvej dámy Ukrajiny Oleny Zelenskej, ktorá vraj mala pred vojnou ujsť a prechádzať sa po francúzskom meste Nice. V tomto prípade však ide o fotomontáž - do pôvodnej fotografie boli doplnené viaceré vizuálne prvky. Pôvodná fotografia vznikla v máji 2019 a je na nej anglická modelka a herečka Kimberley Garner počas filmového festivalu v Cannes, čo pre agentúru AFP potvrdili tri fotografické agentúry, ktoré boli v danom čase na mieste prítomné.

„KOMEDIANT ZELENSKIJ upratal manzelku Elenu do Francuzska, na Azurove pobrezie, coskoro pojde za nou, lebo nic ine mu neostane,“ píše sa v príspevku súkromného FB profilu zo 4. marca 2022, ktorý obsahuje aj priloženú fotografiu. Podľa príspevku sa má manželka ukrajinského prezidenta „prechádzať po Nice“, pričom má mať podľa fotografie oblečenú „svetlosivú bundu a modré džínsy“.

Snímka nepravdivého príspevku vyhotovená 10. marca 2022

„Fotografia Eleny Zelenskej, ktorá sa údajne prechádza po Nice, prichádza uprostred stoviek správ, že ukrajinské mestá sú zvnútra blokované jednotkami územnej obrany a národnými prápormi, ktoré bránia civilistom opustiť veľké mestá. Takto o tom hovoria z Kyjeva, Charkova, Odesy. Obyvatelia Mariupolu boli doslova rukojemníkmi bojovníkov Azov. Boli nahnaní do domov ktoré sú vybavené strelnicami na horných poschodiach,“ píše sa doslovne v predmetnom príspevku.

Rovnaká fotografia bola zdieľaná aj prostredníctvom tohto FB príspevku či na slovenskom kanáli na Telegrame. Viac ako 200-tisíc pozretí mal príspevok s rovnakým obsahom na telegramovom kanáli ruského televízneho moderátora Vladimíra Solovjeva, ktorý sa nedávno ocitol na sankčnom zozname Európskej únie (viac tu alebo tu).

Rovnaký obsah bol zdieľaný aj vo francúzštine či angličtine.

Volodymyr Zelenskyj opakovane čelí správam, podľa ktorých mal vraj už dávno z Kyjeva pred vojnou utiecť - on sám sa však pravidelne prihovára Ukrajincom a svetovým lídrom priamo z hlavného mesta Ukrajiny. Jeho manželka Olena nevystupuje v posledných týždňoch na verejnosti.

Fotografia, ktorú dezinformátori použili ako „dôkaz“ o jej úteku, je však fotomontážou.

Pomocou reverzného vyhľadávania obrázkov vo vyhľadávači Yandex našla agentúra AFP pôvodnú fotografiu na niekoľkých miestach na internete (tu, tu alebo tu). Na týchto verziách fotografie však žena nemá tvár Oleny Zelenskej, na očiach má naviac nasadené slnečné okuliare.

Okrem vymenenej hlavy a tváre obsahuje upravený obrázok oproti pôvodnej fotografii množstvo vizuálnych prvkov, ktoré boli doplnené, aby zmiatli internetových používateľov aj reverzné vyhľadávanie. Na upravenom obrázku vidíme, že pod biele sako bol doplnený sivý top, z topánky bolo odstránené logo značky, v pozadí bol zmenený odraz v skle, v popredí bolo zmenené zábradlie a doplnený ker.

Pri porovnaní dvoch záberov vidíme, že upravená verzia nepochybne vychádza z pôvodnej fotografie. Vidíme rovnaké detaily, napríklad záhyby na bielom saku či postoj kráčajúcej ženy:

Fotomontáž z FB príspevkov s doplnenými či zmenenými prvkami vyznačenými červenou farbou
Pôvodná fotografia, ktorej presný zdroj sa nám nepodarilo dohľadať

 

 

Filmový festival v Cannes 2019

Agentúre AFP sa nepodarilo dohľadať presný zdroj pôvodnej fotografie. Avšak podľa rôznych stránok, ktoré fotografiu zverejnili v máji 2019 (bez uvedenia zdroja), je kráčajúca žena v skutočnosti anglická modelka a herečka Kimberley Garner, ktorá má na Instagrame viac ako 500-tisíc followerov.

Google vyhľadávanie pomocou kľúčových slov (ako „Kimberley Garner“ či „biele sako“ v čase „máj 2019“) viedlo k množstvu fotografii Garner v rovnakom oblečení z 21. mája 2019.Podľa článkov v bulvárnych médiách a jej vlastných príspevkov na sociálnych sieťach sa modelka v tento deň presúvala medzi luxusnými hotelmi na francúzskej riviére, konkrétne medzi hotelom Martinez v Cannes a hotelom Eden-Roc v Antibes.

To dokladá napríklad článok britského bulvárneho denníka DailyMail z 21. mája 2019, tj. z obdobia konania festivalu v Cannes. Nachádzajú sa v ňom fotografie, na ktorých má modelka Garner rovnaké oblečenie.

Fotografie Garner v rovnakom oblečení s rovnakým pozadím ako na obrázku „s Olenou Zelenskou“ obsahuje aj článok britského bulvárneho portálu DailyStar či článok na chorvátskom spravodajskom webe Jutarnji. Pri poslednom spomínanom je uvedený aj zdroj fotografie - česká fotobanka Profimedia, resp. agentúra Mega Agency.

Snímka fotografie z článku na chorvátskom webe Jutarnji vyhotovená 10. marca 2022 ( François D'ASTIER)

„Bohužiaľ, konkrétne túto foku (tj. tú, ktorá bola použitá na fotomontáž, pozn. red.) v našich archívoch nemáme, ale máme obdobné fotografie vyhotovené v Antibes v roku 2019, kde má Kimberley na sebe presne to isté sako Chanel, džínsy, topánky a rovnakú Chanel kabelku,“ uviedla hovorkyňa agentúry Mega Agency pre AFP v emaile.

„Fotografia bola vyhotovená na terase hotela Eden-Roc (v Antibes, pozn. red.). V Cannes je počas festivalu veľa paparazzov, takže je naozaj ťažké nájsť, ktorý fotograf konkrétne vyhotovil tieto fotografie,“ dodala. Pripojila taktiež ďalšiu fotografiu Kimberley Garner v rovnakom oblečení vyhotovenú 21. mája 2019 na tej istej terase.

Agentúra AFP 8. marca 2022 kontaktovala aj Crystal Pictures a Abaca Press, dve ďalšie fotografické agentúry, v ktorých sme dohľadali snímky z rovnakej udalosti. „Ide o Kimberley Garner v Eden Roc v Antibes 21. mája 2019,“ potvrdil pre AFP šéfredaktor Crystal Pictures Luis Sanchez, ktorý tiež priložil fotografiu modelky v podobnom oblečení. „Máme rovnakú sériu fotiek, s rovnakou kabelkou a rovnakým bielym sakom na rovnakom mieste,“ uviedol Stéphane Lagadec, obchodný zástupca Abaca Press, s odkazom na českú fotobanku Profimedia.

Séria fotografií Kimberley Garner z 21. mája 2019 fotoagentúry Abaca Press vo fotobanke Profimedia.cz, snímka webstránky vyhotovená 10. marca 2022 ( François D'ASTIER)

Agentúra AFP kontaktovala prostredníctvom emailu a Instagramu aj samotnú Kimberley Garner. Tá v čase publikovania tohto článku neodpovedala.

Na svojom instagramovom účte však v máji 2019 zverejnila niekoľko príbehov („stories“, pozn. red.), na ktorých má rovnaké oblečenie ako na predmetnej fotografii, ktorá bola zneužitá na fotomontáž:

Snímka IG príbehu Kimberley Garner z mája 2019 vyhotovená 10. marca 2022 ( François D'ASTIER)

Agentúra AFP dohľadala aj ďalšie príspevky na modelkinom Instagrame, na ktorých mala rovnaký outfit, prípadne na nich v rovnakom čase priamo označila lokáciu hotela Eden Roc:

Koláž príspevkov Kimberley Garner z jej instagramového účtu vyhotovená 11. marca 2022

Pôvodná fotografia Oleny Zelenskej vyhotovená počas inaugurácie

Tím AFP Fakty dohľadal aj pôvodnú fotografiu ukrajinskej prvej dámy, z ktorej autor fotomontáže „vystrihol“ hlavu Oleny Zelenskej a „prilepil“ ju do fotografie Kimberley Garner.

Pri vyhľadávaní mena Olena Zelenská sme si všimli, že na viacerých fotografiách má prvá dáma rovnaký účes a dokonca aj podobné biele sako, ako na predmetnom zmanipulovanom obrázku. Následne sme dohľadali, že tento účes mala 20. mája 2019, v deň inaugurácie svojho manžela za prezidenta.

Pri hľadaní jej mena v ukrajinčine (Олена Зеленська) s časovým obmedzením na tento deň, sme identifikovali pôvodnú fotografiu v článku na portáli fakty.com.ua, spravodajskom portáli súkromnej ukrajinskej televízie ICTV.

Snímka článku na portáli fakty.com.ua vyhotovená 11. marca 2022

Predmetná fotografia je podľa ukrajinského textu na obrázku („Kyjev, Verchovna rada, Priamy prenos“) záberom z živého vysielania z rokovacej sály ukrajinského parlamentu (Verchovnej rady), v ktorej bol Volodymyr Zelenskyj inaugurovaný za ukrajinského prezidenta.

Na koláži nižšie porovnávame pôvodnú snímku (vpravo) so zmanipulovanou verziou (vľavo). Vidíme, že oproti originálu je vo fotomontáži tvár a hlava prezidentky postprodukčne zosvetlená a mierne orezaná:

„Masaker civilistov“

Napriek tomu, že Olena Zelenska sa od začiatku konfliktu neukázala na verejnosti a nevieme, kde sa nachádza, prvá dáma pravidelne využíva svoje sociálne siete na odsúdenie dopadov ruskej invázie Ukrajiny.

V otvorenom liste medzinárodným médiám označila ruskú intervenciu v utorok 8. marca za „masaker ukrajinských civilistov“. „To, čo sa stalo len pred týždňom, bolo nemysliteľné. V našej krajine vládol mier, naše mestá a obce boli plné života,“ napísala v liste manželka ukrajinského prezidenta Volodymyra Zelenského. „Agresor si myslel, že nás porazí v bleskovej vojne. Ale podcenil našu krajinu, našich ľudí a ich vlastenectvo,“ napísala.

1. marca v príspevku na Instagrame uviedla, že je „hrdá na to, že žije v rovnakej krajine“ ako ukrajinský ľud. Olena Zelenská (44) a Volodymyr Zelenský (44) majú dve deti. Pred konfliktom viedla kampaň za zlepšenie výživy na školách po celej krajine. Na otázku AFP z 8. marca, o tom, či sa prvá dáma náchadza v Kyjeve, ukrajinská prezidentská kancelária neodpovedala.

Ukrajinsko-ruský konflikt