Kanadský vojak kľačí pred seniorkou 10. mája 2020 v opatrovateľskom centre pre seniorov Vigi Queen Elizabeth v Montreale ( Canadian Armed Forces / AFP / Genevieve Beaulieu)

V Kanade nedochádza k spájaniu opatrovateľských domovov s detskými domovmi

Copyright AFP 2017-2022. Všetky práva vyhradené.

Na Facebooku sa v uplynulom týždni rozšírila správa o tom, že Kanada spustila úspešný projekt zlučovania opatrovateľských domovov pre seniorov s detskými domovmi. Žiadne podobné projekty však v Kanade podľa federálnej vlády a odborníkov neexistujú. Fotografia použitá v príspevkoch bola naviac vyhotovená v inom kontexte a s detským domovom nemá nič spoločné.

„V Kanade došlo k spojeniu opatrovateľských domov s detskými domovmi a výsledok predčil všetky očakávania! Seniori si našli vnúčatá, siroty zažili lásku a starostlivosť ako u svojich starých rodičov. Starší ľudia sa výrazne zlepšili vo svojom zdraví a získali vôľu žiť,“ píše sa v príspevku stránky Sociálne služby Slovensko z 13. októbra 2021.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 21. októbra 2021

Obdobný obsah o spájaní detských domovov s domovmi pre seniorov sa šíril aj na stránke Kysucké Táraniny. Rovnako sa toto tvrdenie šírilo aj v češtine, napríklad tu či tu. Tento obsah sa začal šíriť v angličtine okolo 7. októbra na Facebooku aj na Twitteri

V druhej časti slovenského príspevku sa nachádzajú aj časti, ktoré sme v originále dohľadali v článku kanadských novín The Province z roku 2016. V článku sa píše o tom, ako sa niektoré kanadské opatrovateľské domovy snažia o lepšie zapojenie svojich klientov do širšej komunity. Ako príklad je uvedený príbeh o návšteve detí z miestnej Montessori škôlky v domove Youville Residence vo Vancouveri, pri ktorej sa päťročný Tony Han stretol so storočnou Alice Clark (totožná príhoda sa spomína aj v slovenskom FB príspevku).

Správa o akomsi plošnom spájaní detských domovov s domovmi pre seniorov je však vymyslená. Hovorca ministerstva zdravotníctva (Health Canada) a kanadského Úradu pre verejné zdravie (Public Health Agency of Candada) ju nazval "dezinformáciou". 

"Žiadne opatrovateľské domy skombinované s detskými domovmi v Kanade neexistujú," povedal hovorca agentúre AFP prostredníctvom e-mailu.

Rovnako reagoval John Hirdes, profesor na Fakulte vied verejného zdravia pri univerzite vo Waterloo, potvrdil, že "sa úplne jasne jedná o vymyslený príbeh". 

"Samozrejme existujú iniciatívy podporujúce medzigeneračnú interakciu starších ľudí a detí či mládeže, ale nie takéhoto typu," uviedol. Ako príklad existujúcich iniciatív uviedol seniorský dom v Toronte, ktorý sídli pod jednou strechou spoločne s detskou škôlkou, alebo medzigeneračné ubytovanie pre univerzitných študentov žijúcich so staršími ľuďmi. 

Podľa Hirdesa štúdie preukázali výhody tohto typu interakcií medzi staršou a mladšou generáciou, to však neznamená, že by predmetné tvrdenia o zlučovaní opatrovateľských domov pre seniorov s detskými domovmi boli pravdivé.

Hirdes pre AFP taktiež uviedol, že v Kanade už v súčasnosti žiadne detské domovy nie sú. "Všetky služby spojené so starostlivosťou o dieťa sa presunuli k pestúnskej starostlivosti a skupinovým domovom s cieľom zabezpečiť núdznym deťom čo najrýchlejšiu integráciu do rodín," povedal. 

Fotografia vytrhnutá z kontextu

Agentúre AFP sa reverzným vyhľadávaním podľa obrázku podarilo podarilo dohľadať pôvodnú fotografiu. Tá bola bola v januári 2017 zdieľaná na sieti Reddit s popiskom: "Moja dvojtýždenná neter dnes stretla svoju praprababičku".

Snímek příspěvku na Reddit pořízený 15. října 2021

Osobu, ktorá fotografiu na Reddit zverejnila, sme kontaktovali. Pre AFP nám potvrdila: "Toto je moja prababička s mojou neterou, nie sirota v Kanade. Vidieť moju fotografiu takto vytrhnutú z kontextu rozhodne nebolo nič príjemné."

Článok preložil/-a