Kniha britského autora Georgea Orwella „1984“ ( AFP / Aaron Tam)

George Orwell nepovedal, že „ľudia, ktorí volia skorumpovaných politikov, sú ich spolupáchateľmi“

Copyright AFP 2017-2021. Všetky práva vyhradené.

Tisíce slovenských používateľov zdieľali v posledných rokoch príspevky, podľa ktorých mal autor slávneho románu 1984 povedať, že ľudia, ktorí volia skorumpovaných politikov, zlodejov či podvodníkov, sú ich komplici či spolupáchatelia. To však nie je pravda. Odborníci a zástupcovia dvoch inštitúcií zaoberajúcich sa Orwellovou literatúrou pre AFP uviedli, že citát nepochádza od britského spisovateľa.

„Ľudia, ktorí volia skorumpovaných politikov, podvodníkov, zlodejov a vlastizradcov, nie sú obete, ale spolupáchatelia,“ píše sa v FB príspevku z júna 2019, podľa ktorého mal byť pôvodcom citátu George Orwell.

Snímka FB príspevku vyhotovená 17. augusta 2021

George Orwell (1903-1950) bol známy ako hlasný odporca autoritatívnych a totalitných režimov, čo môže byť dôvodom, prečo sa niektoré skupiny snažia použiť jeho meno pri kritike svojich odporcov.

Za ostatné roky sa domnelý citát britského spisovateľa na slovenskom Facebooku šíril mnohokrát, za účelom kritiky vlády či politikov. Zaujímavé je, že v priebehu rokov - podľa toho, ako sa menila politická scéna - sa Orwellov citát stal nástrojom kritiky pre politikov naprieč politickým spektrom.

„Orwell mal pravdu. Ludia, ktori volia skorumpovanych politikov, zlodejov, mafianov, teda strany ako SMER, SNS, MOST-HID, nie su obete, ale su SPOLUVINNICI,“ píše sa v príspevku z novembra 2017 kritickom k vtedajšej trojkoaličnej vláde.

V príspevku z januára 2020 je rovnaký citát použitý v kombinácii s fotografiou Andreja Kisku počas predvolebnej kampane v Levoči.

V marci 2021 sa zasa šíril rovnaký citát v kombinácii s fotografiou štyroch koaličných lídrov Veroniky Remišovej, Igora Matoviča, Borisa Kollára a Richarda Sulíka pri podpise koaličnej zmluvy na Bratislavskom hrade v marci 2020.

Koláž snímok FB príspevkov s použítím uvedeného citátu vyhotovená 19. augusta 2021

Podobný citát bol populárny aj medzi anglicky hovoriacimi používateľmi sociálnych sietí, šíril sa aj v poľštine.

Ako sme však v rámci agentúry AFP zistili, tento citát sa pripisuje Georgeovi Orwellovi nesprávne.

Pred tromi rokmi autori amerického Newsweeku pripísali tento citát britskému spisovateľovi a tvrdili, že ho mal napísať v roku 1940. Vo februári 2021 však článok aktualizovali a spresnili, že ide o omyl.

Pokúsili sme sa nájsť tento citát aj v anglickej databáze Orwellových diel, ale neúspešne.

Benedict Cooper z organizácie The Orwell Society, ktorá propaguje dielo a život Georgea Orwella, nám 12. augusta 2021 napísal, že tento citát nepochádza od spisovateľa. „Môžem potvrdiť, že ide o nepravdivý citát. Orwell niečo také nikdy nenapísal v žiadnej zo svojich esejí, ani v žiadnej zo svojich kníh,“ uviedol Cooper.

Bill Hamilton z Orwellovej nadácie (The Orwell Foundation), charitatívnej organizácie pre znalcov Orwellovho diela, súhlasí. „Nemôžem tento citát nikde nájsť,“ napísal a dodal, že citát je aj „gramaticky slabý“ a zdá sa nepravdepodobné, že by patril britskému spisovateľovi.

O skutočnosti informovali aj ďalšie portály na overovanie faktov vrátane agentúr Reuters, USA Today, Snopes či poľského portálu Konkret 24.

Článok preložil/-a