Konšpirácie o tom, že globálne elity konzumujú krv malých detí ako „drogu mladosti“, sú nepodložené
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 31. augusta 2023 o 16:39
- Aktualizované dňa 6. septembra 2023 o 13:01
- Článok prečítate za 6 min
- Autor: Robert BARCA, AFP Slovensko
Copyright © AFP 2017-2024. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
Dej filmu Sound of Freedom (Zvuk slobody, pozn. red.) uvedeného do kín v júli 2023 je voľne založený na skutočnom príbehu amerického agenta, ktorý zachránil skupinu detí pred obchodníkmi s ľuďmi.
Hercom v hlavnej úlohe je Jim Caviezel, ktorý je - nezávisle od filmu samotného - proponentom ultrapravicovej konšpiračnej teórie o odoberaní orgánov deťom, ktorú na internete už roky šíri konšpiračné hnutie QAnon.
Vo filme však nie je ani zmienka o konšpirácii s adrenochrómom, ktorá bola v minulosti opakovane vyvrátená agentúrou AFP tu alebo tu. Príspevky na sociálnych sieťach si však zamieňajú film samotný s vyhláseniami herca v hlavnej úlohe.
„Herec Jim Caviezel: Zo zavraždených detí vyrábajú elity ‚drogu mladosti‘. Podieľajú sa na tom priamo vlády,“ znie titulok článku uverejneného 6. júla 2023 na stránke christianitas.sk pri príležitosti uvedenia filmu do amerických kín. Na Facebooku ho zdieľalo viac ako 3 500 používateľov.
„A nie je to iba film, je to skutočnosť,“ uvádza sa v ďalších príspevkoch na túto tému, ako napríklad v tomto alebo tomto virálnom príspevku, ktorý nazbieral viac ako 8000 zdieľaní pred tým, ako bol vymazaný.
Hoci chemická látka adrenochróm naozaj existuje, podobné predstavy s ňou spojené sú súčasťou širšej konšpiračnej teórie súvisiacej s hnutím QAnon.
Film
Film je voľne založený na príbehu Tima Ballarda, ktorý o sebe tvrdí, že pracoval ako tajný operátor a špeciálny agent amerického ministerstva pre vnútornú bezpečnosť (Department of Homeland Security, pozn. red.). V roku 2013 založil organizáciu Operation Underground Railroad (OUR), ktorej cieľom je podľa jej webovej stránky zachraňovať deti pred obchodníkmi s ľuďmi.
Bývalý americký prezident Donald Trump vymenoval Ballarda v roku 2019 do verejno-súkromnej poradnej rady ministerstva zahraničných vecí pre obchodovanie s ľuďmi.
Film nakrútený v roku 2018 sleduje Ballarda, ktorého hrá Caviezel, ako v roku 2014 cestuje do Kolumbie, aby zachránil detských súrodencov chlapca a dievča, ktorých uniesli obchodníci s ľuďmi.
Novinári agentúry AFP zhliadli viac ako dvojhodinový film v angličtine a potvrdili, že neobsahuje ani jednu zmienku o „odoberaní orgánov“, „krvi“, „droge mladosti“ či „adrenochróme“.
Film bol uvedený do kín spoločnosťou Angel Studios 4. júla 2023 a pri rozpočte 14,5 milióna dolárov doposiaľ zarobil viac ako 180 miliónov dolárov.
Film verejne podporili a propagovali viaceré populárne osobnosti americkej pravicovej politickej scény, ako napríklad Donald Trump, Kevin McCarthy alebo Marjorie Taylor-Greene. Známy televízny moderátor Sean Hannity mal s Caviezelom rozhovor vo svojej relácii v televízii Fox News.
Herec a interview
Hlavný herec Caviezel je veriaci katolík, ktorý vystúpil na niekoľkých podujatiach s tématikou QAnon a opakovane šíril konšpiračnú teóriu o odoberaní krvi deťom za účelom získania hormónu adrenochrómu. Caviezel je známy aj vďaka roly Ježiša Krista vo filme Mela Gibsona Umučenie Krista (2004).
Film Sound of Freedom čelil kritike za nekorektné vykreslenie problému obchodovania s ľuďmi, ako aj kvôli kontroverzii okolo Caviezelových vyhlásení.
V rozhovore pred uvedením filmu Caviezel zopakoval svoje nepodložené tvrdenia krajne pravicovému a mediálnemu stratégovi Stevovi Bannonovi, keď povedal, že „mocní ľudia“ vo vláde USA a v štátnych agentúrach ako FBI a CIA sú zapojení do odoberania orgánov pašovaným deťom s cieľom získať adrenochróm.
Práve na tento rozhovor pochádzajúci z Bannonovej relácie „War Room“ sa odvoláva slovenský článok na stránke christianitas.sk.
„Celé to adrenochrómové impérium je veľká vec (...) je to droga pre elity; používajú ju už mnoho rokov, je desaťkrát účinnejšia ako heroín a má isté mystické vlastnosti, pokiaľ ide o to, že vás omladí,“ hovorí Caviezel Bannonovi v rozhovore.
Podľa článku New York Times z roku 2023, ktorý vychádzal z výskumu Brookings Institution, šírila Bannonova relácia „War Room“ viac nepravdivých a nepodložených tvrdení ako ktorákoľvek iná skúmaná politická talkshow.
Agentúra AFP v minulosti už viackrát vyvrátila nepravdivý obsah pochádzajúci z tejto relácie, napríklad tu, tu alebo tu.
Adrenochróm: látka zneužívaná konšpirátormi
Agentúra AFP už vyvrátila viaceré konšpiračné tvrdenia, podľa ktorých je adrenochróm akousi drogou mladosti, napríklad tu či tu. Ukázali sme tiež napríklad, že tvrdenia, podľa ktorých je v centre obchodovania s touto látkou FIFA, sú nepravdivé.
Stúpenci QAnon presadzujú rôzne krajne pravicové konšpirácie a vo všeobecnosti podporujú Donalda Trumpa, ktorý podľa nich bojuje proti tajnej globálnej kabale. Pre ich tvrdenia neexistujú žiadne dôkazy a mnohé z nich sa ukázali ako nepravdivé. Napriek tomu sa šíria známych platformách sociálnych sietí, pričom však pochádzajú z tých okrajových ako 4Chan a 8kun.
Agentúra AFP v minulosti vyvrátila aj ďalšie nepravdy okolo hnutia QAnon, vrátane široko zdieľaných neprávd ohľadne obchodovania s deťmi.
Mnohí z tých, ktorí v januári 2021 vtrhli do amerického Kapitolu, boli stúpencami hnutia QAnon, pričom verili, že prezidentské voľby v roku 2020 boli zmanipulované v Trumpov neprospech.
Látka s názvom adrenochróm skutočne existuje: Ide o syntetickú molekulu s chemickým vzorcom C9H9NO3, ktorá sa získava oxidáciou adrenalínu. Nie je však považovaná za drogu. Jej údajné „omladzujúce“ účinky neboli vedecky dokázané, ako vysvetlili odborníci agentúre AFP v marci 2023.
„V skutočnosti ide o adrenalín oxidovaný so vzduchom, nič viac,“ vysvetlil 13. marca 2023 pre agentúru AFP Jean-Claude Alvarez, riaditeľ Farmakologicko-toxikologickej federácie Paris-Saclay a špecialista na nové syntetické liečivá.
„V žiadnom prípade nejde o drogu, dokonca ani o liek,“ uviedol a odmietol konšpiráciu ako smiešnu a vymyslenú.
Hormón adrenalín pôvodne objavený v roku 1901 je vylučovaný z nadobličiek „v reakcii na stres alebo počas výraznej fyzickej aktivity, čo vedie k zrýchleniu srdcovej frekvencie, zvýšeniu rýchlosti sťahov srdca, zvýšeniu krvného tlaku, rozšíreniu priedušiek aj zreníc“, uvádza Francúzska chemická spoločnosť.
Joe Schwarcz, chemik špecializujúci sa na falošné informácie z McGillovej univerzity v Kanade, v článku uverejnenom v roku 2022 napísal, že mýtus o tom, že adrenochróm môže pochádzať len z ľudského tela, sa pravdepodobne rozšíril vďaka zmienke v psychedelickom románe Huntera S. Thompsona „Strach a hnus v Las Vegas“ z roku 1971, ktorý bol neskôr sfilmovaný.
To však podľa neho nie je pravda. „Adrenochróm sa dá ľahko syntetizovať a je výskumníkom k dispozícii u dodávateľov chemikálií. Nie sú potrebné žiadne ľudské obete.“ V zozname americkej Národnej knižnice medicíny je pri adrenochróme uvedený zoznam dodávateľov, od ktorých si výskumníci môžu túto látku zaobstarať.
„Adrenochróm, ktorý nemá žiadne omladzujúce účinky a len veľmi pochybné psychedelické vlastnosti, by už dávno upadol do zabudnutia, keby ho neosviežili bláboly hnutia QAnon,“ uviedol Schwarcz.
V januári 2023 sme v agentúre AFP vyvrátili ako nepodložené aj tvrdenia o údajnom „adrenochrómovom biolaboratóriu na Ukrajine“. V júni sme vyvrátili aj ďalšie nepravdivé tvrdenia súvisiace s údajným odberom detských orgánov v „biolaboratóriách na Ukrajine“, pričom tieto mali pôvod v ruskej propagande.
Produkčná spoločnosť aj režisér odmietajú prepojenia s QAnon
Štúdio a produkčná spoločnosť filmu Sound of Freedom odmietli pokusy spojiť ho s konšpiráciami ohľadne adrenochrómu.
„Každý, kto si pozrie tento film, vie, že tento film nie je o konšpiračných teóriách,“ povedal generálny riaditeľ Angel Studios Neal Harmon pre New York Times.
Jeho brat a spoluzakladateľ Angel Studios Jeffrey Harmon povedal: „Každý, kto videl tento krásny triler, vie, že na 100% nesúvisí s konšpiračnými teóriami.“
Režisér filmu Alejandro Monteverde pre britský The Guadian poprel, že by mal film akúkoľvek spojitosť s hnutím QAnon alebo jej divokými teóriami, pričom uviedol, že „faktom je, že tento film nie je založený na konšpirácii QAnon“.
Na Caviezelove kontroverzné vyhlásenia Monteverde reagoval: „Najímam ľudí, aby pracovali na mojom filme. Čo budú robiť následne, je ich voľba. Súhlasím so všetkým, čo ľudia následne robia? Rozhodne nie.“
6. septembra 2023 Oprava preklepu v nadpise článku
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás