
Nepodložené tvrdenia o veľvyslancoch „evakuovaných“ pred zemetrasením v Turecku ako súčasť konšpirácií
- Tento článok je viac ako rok starý.
- Uverejnené 3. októbra 2023 o 11:00
- Článok prečítate za 4 min
- Autor: Ede ZABORSZKY, Kate TAN, AFP Austrália, AFP Slovakia, AFP Maďarsko
- Článok preložil/-a Robert BARCA
Copyright © AFP 2017-2025. Pre akékoľvek komerčné použitie tohto obsahu je nutné predplatenie našich služieb. Viac informácií zistíte tu.
„Zoznam krajín, ktoré stiahli svojich ľudí z Turecka 24 hodín pred zemetrasením,“ píše sa v nepravdivom facebookovom príspevku z 15. februára 2023, ktorý zdieľalo takmer 300 používateľov. Súčasťou príspevku je snímka tweetu v angličtine, podľa ktorého stiahli západné krajiny ako Kanada, Spojené štáty, Spojené kráľovstvo, Nemecko, Belgicko, Taliansko, Holandsko a Francúzsko svojich veľvyslancov z Turecka tesne pred zemetrasením o sile 7,8 stupňa, ktoré 6. februára zasiahlo juhovýchodné Turecko a susednú Sýriu a ktoré si vyžiadalo viac ako 50-tisíc obetí.

Podobné falošné príspevky sa šírili po celom svete vrátane Austrálie, Nového Zélandu, Kanady a Británie a nazbierali tisíce zdieľaní. V Maďarsku sa taktiež šírili príspevky s obdobným zoznamom, pričom ako zdroj uvádzali článok spravodajskej agentúry Associated Press - ten však nemal so zemetrasením nič spoločné.
Niektorí používatelia sociálnych sietí tieto tvrdenia spojili s konšpiračnými teóriami, podľa ktorých bolo zemetrasenie v Turecku a Sýrii spôsobené človekom. „Vedeli čo sa chystá. Všetko podľa plánu,“ tvrdil jeden používateľ pod príspevkom, „Haarp..svine usacke,“ napísal iný používateľ odkazujúc na konšpiračné teórie o súvise amerického výskumného programu High-frequency Active Auroral Research Program (HAARP) so zemetrasením, ktoré však agentúra AFP už pred časom vyvrátila.
Zástupcovia viacerých zo spomínaných západných veľvyslanectiev v Turecku pre agentúru AFP uviedli, že ich veľvyslanci sa nachádzali v krajine v čase prírodnej katastrofy.
Turecko je jednou zo seizmicky najaktívnejších oblastí na svete. Skutočnosť, že februárové zemetrasenie bolo obzvlášť smrteľné, spôsobila podľa odborníkov kombinácia faktorov vrátane jeho načasovania, miesta epicentra a slabej konštrukcie zrútených budov.
Veľvyslanectvá tvrdenia odmietli
Zástupcovia francúzskeho, kanadského, nemeckého, belgického, holandského a talianskeho veľvyslanectva v Turecku pre agentúru AFP potvrdili, že ich veľvyslanci boli v krajine počas zemetrasenia na začiatku februára.
„Holandský veľvyslanec nebol evakuovaný. Od začiatku roka 2023 nebol mimo Turecka,“ odpovedal napríklad Soleiman Ghafouri, druhý tajomník holandského veľvyslanectva v Turecku, a dodal, že v čase katastrofy bol veľvyslanec Joep Wijnands doma v Ankare.
Hovorca belgickej federálnej verejnej služby pre zahraničné veci 23. februára 2023 pre agentúru AFP uviedol, že belgický konzulát v Istanbule je stále uzavretý pre verejnosť z dôvodu „teroristickej hrozby“ po upálení výtlačkov koránu. Uviedol však, že konzulát je funkčný a belgické veľvyslanectvo v Ankare bolo v deň zemetrasenia otvorené.
„Všetci belgickí diplomatickí a konzulárni pracovníci v Turecku boli 6. februára o piatej hodine ráno plne pripravení riešiť následky zemetrasenia vrátane situácie viac ako 200 Belgičanov žijúcich v najviac postihnutých oblastiach,“ povedal pre agentúru AFP.
Príspevky na sociálnych sieťach z overených profilov ôsmich veľvyslanectiev zo 6. februára, ktoré dohľadala a preskúmala agentúra AFP, tiež ukazujú, že po zemetrasení ich zamestnanci v Turecku pracovali.
Hoci americké veľvyslanectvo na otázku agentúry AFP priamo neodpovedalo, veľvyslanec USA v Turecku Jeffry Flake sa na druhý deň po zemetrasení okolo 12:07 miestneho času objavil na CNN pomocou telemostu z Ankary a hovoril o zemetrasení s moderátorom Jakeom Tapperom.
Twitterové príspevky od britskej veľvyslankyne v Turecku Jill Morris tiež naznačujú, že v čase zemetrasenia bola v Turecku. Zverejnila napríklad záber z návštevy na britskom generálnom konzuláte v Istanbule 26. januára, príspevok o zemetrasení 6. februára – v deň, keď krajinu zemetrasenie zasiahlo – o 8:07 miestneho času alebo snímku z 13. februára zachytuávajúcu balenie humanitárnej pomoci v Ankare pre ľudí postihnutých zemetrasením.
Holandský a francúzsky veľvyslanec boli naviac v Turecku zachytení len niekoľko dní pred zemetrasením. Francúzsko-turecká aliancia Küçük Kulüp Derneği v Izmire zverejnila na Twitteri fotografiu francúzskeho veľvyslanca Hervé Magra na návšteve 3. februára. Holandský veľvyslanec Joep Wijnands bol odfotografovaný v ten istý deň, ako sa v sídle jeho strany v Ankare stretol s tureckým politikom Ahmetom Davutogluom.
Článok AP je o diplomatickom napätí v súvislosti s obavami o bezpečnosť, nie o zemetrasení
Ako bolo spomenuté vyššie, niektoré z obdobných príspevkov v iných jazykoch uvádzajú ako údajný zdroj zavádzajúcich tvrdení článok americkej tlačovej agentúry Associated Press. Titulok tohto článku znie: „Turecko tvrdí, že Západ sa nepodelil o podrobnosti o bezpečnostnej hrozbe“. Článok je však z 3. februára 2023, čo znamená, že bol uverejnený tri dni pred zemetrasením.
V skutočnosti sa článok týkal napätia medzi Tureckom a niektorými západnými krajinami v súvislosti s hromadným zatváraním európskych konzulátov v Istanbule z bezpečnostných dôvodov, o čom informovala aj agentúra AFP.

Tieto bezpečnostné varovania prišli v čase, keď sa zvýšilo diplomatické napätie v súvislosti s tureckým odmietnutím povoliť Švédsku a Fínsku vstúpiť do obrannej aliancie NATO. Toto napätie ešte vystupňovali protesty, pri ktorých minulý mesiac protiislamský extrémista spálil výtlačky Koránu pred veľvyslanectvami Ankary v Štokholme a Kodani.
Tureckí predstavitelia vyjadrili rastúcu frustráciu z bezpečnostných varovaní Západu a predvolali si veľvyslancov a najvyšších vyslancov deviatich západných krajín, aby tento čin odsúdili. Agentúra AFP informovala, že veľvyslanci a vysokí predstavitelia Belgicka, Veľkej Británie, Francúzska, Nemecka, Talianska, Holandska, Švédska, Švajčiarska a Spojených štátov (nie Kanady, pozn. red.) sa 2. februára zúčastnili na stretnutí na ministerstve zahraničných vecí v Ankare.
Máte tip na správu, ktorú by sme v AFP mohli overiť?
Kontaktujte nás