Toto video z roku 2021 zachytáva koncert v Štrasburgu; nevzniklo v inštitúcii EÚ

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Video, na ktorom hudobná skupina vystupuje v budove Parlamentného zhromaždenia Rady Európy v roku 2021, sa začalo šíriť vo viacerých jazykoch spoločne s nepravdivým tvrdením, že zachytáva politikov Európskej únie, ako „sa zabávajú spevom a tancom“, zatiaľ čo európske domácnosti a firmy čelia rekordným cenám energií. Správy v médiách a vlastné zábery nahrané kapelou z videa však dokazujú, že vystúpenie sa naozaj uskutočnilo v budove Rady Európy, inštitúcie často nesprávne označovanej za súčasť EÚ, hoci ide o samostatnú organizáciu. Agentúre AFP to potvrdila aj kapela, ktorá na videu vystupuje.

„Politici EÚ, ktorí sú výlučne zodpovední za ekonomickú katastrofu, sa zabávajú spevom a tancom. Zatiaľ čo milióny európskych domácností a firiem umierajú od hladu v dôsledku 500% nárastu účtov za elektrinu,“ píše sa v slovenskom FB príspevku uverejnenom 1. septembra 2022 v skupine Chemtrails Slovensko.

Snímka nepravdivého FB príspevku vyhotovená 26. septembra 2022

Súčasťou príspevku je video, na ktorom ľudia tancujú v rokovacej sále, zatiaľ čo uprostred hrá hudobná kapela.

Obdobné príspevky boli zdieľané aj v maďarčine a nemčine. Niektoré verzie tvrdenia uvádzajú ako zdroj tvrdenia účet na Twitteri s menom „RadioGenova“.Tento účet pravidelne zdieľa nepravdivé a zavádzajúce informácie, pričom niektoré už boli vyvrátené agentúrou AFP napríklad tu.

Takéto vrdenia ohľadne predmetného videa sú však nepravdivé. Video pochádza z novembra 2021 a zachytáva sálu parlamentného zhromaždenia Rady Európy, inštitúcie, ktorá je nezávislá od Európskej únie a má 46 členských krajín. Tancujúci ľudia boli účastníci Svetového fóra pre demokraciu, podujatia, ktoré každoročne organizuje Rada Európy, a nie „politici EÚ“. Hudbu na videu hrala skupina Dubioza Kolektiv z Bosny a Hercegoviny.

Naviac, na základe dát dostupných na stránke Eurostatu vidíme, že v druhej polovici roku 2021, tj. v čase, keď video vzniklo, došlo na Slovensku k poklesu ceny elektrickej energie pre domácnosti v porovnaní s predchádzajúcim obdobím. Slovensko bolo v tomto v rámci členských štátov EÚ výnimkou, keďže podľa iných dát z Eurostatu narástli priemerné ceny elektriny pre domácnosti v rámci celej EÚ v druhej polovici roku 2021 o 11% v porovnaní s druhým polrokom 2020.

Koncert sa konal počas Svetového fóra pre demokraciu

Tým, ktorí poznajú medzinárodné organizácie v Európe, môže byť vzhľad miestnosti zachytený vo videu hneď povedomý, pretože pripomína zasadaciu miestnosť Parlamentného zhromaždenia Rady Európy.

Ak porovnáme fotografiu rokovacej sály parlamentného zhromaždenia agentúry AFP z roku 2016 s miestnosťou vo videu, nájdete veľa podobností. Vidíme rovnakú stropnú konštrukciu, štvorcové hodiny či obrazovky:

Rokovacia sála Parlamentného zhromaždenia Rady Európy na fotografii agentúry AFP z roku 2016 (hore), záber z facebookového videa (dolu). Snímka z videa vyhotovená 5. septembra 2021, označenia pridané agentúrou AFP ( AFP / FREDERICK FLORIN)

Ak pomocou Googlu vyhľadáme v angličtine „Council of Europe Parliamentary Assembly band playing“ , medzi výsledkami môžeme vidieť hneď niekoľko videí, ktoré sú podobné nahrávke s nepravdivým popisom, ktorá koluje na sociálnych sieťach. Jedno z videí je zverejnené na oficiálnej facebookovej stránke Rady Európy, pričom približne od času 2:15 tejto nahrávky počuť rovnakú hudbu ako na predmetnom videu šírenom na sociálnych sieťach.

Aj keď je video zo stránky Rady Európy natočené z druhej strany rokovacej sály, na oboch videách je možné rozoznať členov kapely hrajúcich v žltých tričkách v strede (označených oranžovým kruhom) a sivovlasého muža s telefónom v ruke (označeného zelenou). Na základe uhla pohľadu možno usúdiť, že video, ktoré sa neskôr šírilo s nepravdivým tvrdením, pôvodne nasnímal muž označený modrou šípkou viditeľný na druhom obrázku nižšie:

Záber z videa, ktoré koluje na sociálnych sieťach s nepravdivými tvrdeniami (hore) a video zdieľané na FB stránke Rady Európy (dolu). Snímky obrazovky vyhotovené 5. septembra 2022. Farebné označenie vyhotovené agentúrou AFP

Video bolo nahrané na facebookovú stránku Rady Európy 11. novembra 2021 s nasledujúcim popisom: „Dubioza Kolektiv včera naživo nenechali nikoho sedieť.“ Príspevok bol označený hashtagom „#WorldForumforDemocracy“. Na Facebooku Rady Európy bolo zverejnených niekoľko ďalších videí z podujatia, napríklad tento záznam s popisom: „Priamo z Balkánu do Rady Európy, Dubioza Kolektiv na záverečnej časti Svetového fóra pre demokraciu!“

Pri hľadaní ďalších nahrávok z tejto udalosti z novembra 2021 sme našli toto video uverejnené 10. novembra 2021 na YouTube. Od času 1:52 je toto video identické so záznamom, ktorý koluje na sociálnych sieťach. V popise videa na YouTube je tiež uvedené:„Kolektív Dubioza na Parlamentnom zhromaždení Rady Európy.“

S otázkami sme sa obrátili aj na kapelu Dubioza Kolektiv. Kapela nám 5. septembra 2022 elektronicky odpovedala: „Dubioza Kolektiv vystúpila pred účastníkmi Svetového fóra pre demokraciu - organizovaného CoE v novembri 2021.“ Zástupca skupiny nás tiež odkázal na príspevok na Instagrame, na ktorom je taktiež vidieť ich vystúpenie na Svetovom fóre pre demokraciu.

Fotografie a videá z podujatia sú k dispozícii aj na webovej stránke Svetového fóra pre demokraciu. Na stránke sa tiež uvádza: „Svetové fórum pre demokraciu, ktoré vzniklo v roku 2012, je platformou pre dialóg a inovácie v oblasti demokratického vládnutia podporujúcou princípy Rady Európy na celom svete.“

Záznam zo všetkých podujatí, ktoré sa v tej istej budove konali 10. novembra 2021, sú k dispozícii aj na tomto odkaze, a vrátane vystúpenia skupiny Dubioza Kolektiv ku koncu programu. Počas žiadneho z podujatí sa žiaden z rečníkov neoznačil za „politika EÚ“; väčšina z nich pochádzala z oblasti médií, akademickej obce, mimovládnych organizácií či klimatického aktivizmu.

Sarah El-Hairy, jedna z rečníčok, ktorá taktiež v rámci podujatia vystúpila, je však členkou francúzskej vlády. Podujatia sa zúčastnila aj maďarská ministerka spravodlivosti Judit Varga.

Rada Európy nie je súčasťou Európskej únie

Napriek tomu, že v slovenčine majú Európska rada a Rada Európy veľmi podobné názvy, Rada Európy nie je inštitúciou EÚ.

Rada Európy samú seba označuje za „vedúcu organizáciu pre ľudské práva na kontinente“. Organizácia má 46 členských krajín, z ktorých 27 je aj členmi Európskej únie; Rada Európy však pod inšitúcie EÚ nespadá. Všetci členovia Rady Európy podpísali Európsky dohovor o ľudských právach. Účelom dohovoru je chrániť ľudské práva, demokraciu a právny štát.

Parlamentné zhromaždenie Rady Európy je potom rozhodovací orgán pozostávajúci z 306 členov (a rovnakého počtu náhradníkov), ktorých vymenúvajú národné parlamenty 46 členských štátov.

Európska rada je inštitúciou Európskej únie, ktorú tvoria hlavy štátov členských štátov a predseda Európskej komisie. Európska rada je zodpovedná za formovanie spoločnej politiky EÚ.

Rada Európy má zriadenú aj samostatnú webovú stránku, kde vysvetľuje rozdiel medzi organizáciami s podobnými názvami.

Snímka stránky o rozdieloch medzi rôznymi inštitúciami na webovej stránke Rady Európy.

Je pravda, že európske krajiny čelia v posledných mesiacoch rekordnému rastu cien elektrickej energie (tu, tu, tu), avšak ani Rada Európy, ani Svetové fórum pre demokraciu nie sú zákonodarnými či výkonnými inštitúciami a nemajú nijaký priamy vplyv na ceny energií.