Na tejto fotografii je chlapec zatknutý kvôli vražde, nie za krádež potravín

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Fotografiu chlapca v súdnej sieni zdieľalo v júni 2021 viac ako 10-tisíc slovenských používateľov Facebooku. Podľa príspevkov je na fotografii 15-ročný chlapec obvinený z krádeže jedla z amerického obchodu pre svoju chorú matku. Toto tvrdenie je nepravdivé; fotografia síce pochádza zo Spojených štátov, konkrétne zo štátu Florida, ale zachytený je na nej 12-ročný chlapec, ktorý bol obvinený zo zabitia svojho nevlastného súrodenca.

„15-ročného chlapca prichytili pri krádeži v americkom obchode. Pri pokuse o útek chlapec tiež nešťastnou náhodou prevrátil poličku,“ píše sa v príspevku zverejnenom 9. júna 2021 na Facebooku. Okrem fotografie príspevok obsahuje dlhý text - údajný dialóg medzi sudcom a 15-ročným chlapcom, ktorý mal z obchodu ukradnúť chlieb a syr pre svoju chorú matku. Len tento príspevok zdieľalo viac ako 10-tisíc používateľov, identické príspevky však boli zdieľané aj tu či tu.

Snímka FB príspevku vyhotovená 24. júna 2021

 

Časť príspevku znie: „Po ukončení rozhovoru s chlapcom vydal sudca verdikt: ‘Krádež, najmä krádež chleba, je veľmi hanebný zločin. A tu sme za tento zločin všetci zodpovední. Dnes sú všetci v tejto miestnosti, vrátane mňa, zodpovední za to, že dnes sa môže niečo také stať. Takže pokutujem všetkých prítomných pokutou 10 dolárov. Nikto neopustí miestnosť, kým nezaplatí 10 dolárov.’“ Okrem toho mal podľa príspevku udeliť sudca pokutu 1000 dolárov majiteľovi predmetného obchodu, ktorý mal krádež nahlásiť.

V závere príspevku je uvedená otázka: „Zaujímalo by ma, či by naša spoločnosť, náš systém, náš súd boli schopné vydať taký verdikt?“

Obdobné príspevky sa objavili aj v barmčine a srbčine.

Tvrdenia z príspevkov sú však nepravdivé, chlapec na fotografii bol odsúdený kvôli vražde svojho nevlastného súrodenca v roku 2011. Naši kolegovia z AFP Myanmar vyvrátili nepravdivé tvrdenia ešte v júli 2020 a dohľadali aj originálnu fotografiu.

Reverzným vyhľadávaním pomocou Google agentúra AFP dohľadala pôvodnú fotografiu, ktorá bola 3. januára 2012 uverejnená v amerických novinách The Florida Times-Union a týkala sa súdneho procesu, ktorý sa odohral na Floride v roku 2011.

Snímka stránky The Florida Times-Union vyhotovená 8. júna 2021. Chlapcova tvár rozostrená agentúrou AFP

Popis fotografie znie na stránke: „Dňa 2. júna úrady oznámili, že 12-ročný Cristian Juan Fernandez bol obvinený z vraždy prvého stupňa, čo je najmladší prípad v histórii Jacksonville. Bol obvinený z dobitia svojho dvojročného nevlastného brata Davida Galarragu na smrť. Galarraga zomrel v marci na následky fraktúry lebky, krvácania do mozgu a pomliaždenia ľavého oka a nosa. Rodina uviedla, že úraz sa stal v dôsledku nehody počas hry na preliezkach. Cristianova matka, 25-ročná Biannela Marie Susana, bola v apríli obvinená zo zabitia s priťažujúcimi okolnosťami zavineného nedbanlivosťou. V zatykači na ňu sa uvádza, že prišla domov a našla Galarragu nereagujúceho na podnety, nezavolala však záchranku.“ 

Pri vyhľadávaní mena Cristian Juan Fernandez sme prostredníctvom Googlu našli viacero článkov o danom prípade (tu alebo tu). V článku, ktorý 19. októbra 2011 zverejnil spravodajský web televízie Fox News, sa spomína, že dvanásťročný chlapec Cristian Fernandez bol najmladšou osobou, aká bola kedy obvinená ako dospelá, z vraždy, ktorá sa stala v meste Jacksonville na Floride. Cristian Fernandez bol stíhaný na základe obvinenia prokurátora z vraždy svojho dvojročného nevlastného brata Davida, ktorého násilne sotil do police s knihami a spôsobil mu vážne poranenie lebky a masívne vnútorné krvácanie. Televízia Fox News taktiež informovala, že Fernandez priznal svoju vinu, avšak jeho verejní obhajcovia sa domnievali, že celú vinu nesie matka oboch detí Biannela Marie Susana. Tá však bola nakoniec obvinená zo zabitia dieťaťa s priťažujúcimi okolnosťami a dostala podmienečný trest s odkladom o 10 rokov.

Cristian Juan Fernandez si od roku 2013 odpykával trest v zariadení pre mladistvých. V januári 2018 miestna televízna stanica Action News Jax informovala, že vtedy 19-ročný Fernandez bol podmienečne prepustený.

Podľa článku denníka The Florida Times-Union boli obvinenia, konania a aj rozsudky voči viacerým maloletým na Floride vedené ako voči dospelým, pričom išlo o jedny z najkontroverznejších prípadov. Medzi takéto prípady patril nielen prípad Cristiana Fernandeza, ale aj jedného nevinného chlapca, ktorý bol neskôr oslobodený po tom, ako vyšlo najavo, že sa priznal v dôsledku fyzického násilia.

Spôsob, akým sú na Floride súdení maloletí, dlhodobo vyvoláva diskusiu a kontroverzie jednak v tlači, ale aj v justičných kruhoch (tu či tu) či medzi organizáciami chrániacimi ľudské práva.

Článok preložil/-a