O nás

Agentúra AFP spustila svoju fact-checkingovú službu vo Francúzsku v roku 2017 a rozrástla sa na vedúcu svetovú organizáciu na kontrolu faktov so špecializovanými novinármi v krajinách po celom svete od Spojených štátov po Mjanmarsko.

Naši fact-checkeri a monitorujú online obsah v lokálnych jazykoch od hindčiny a čínštiny po slovenčinu či poľštinu. Pri svojej práci berú do úvahy lokálny kontext, kultúru, jazyk a politické nastavenie. V rámci globálnej siete spolupracujú s kanceláriami AFP po celom svete s cieľom skúmať a vyvrátiť dezinformácie, pričom sa sústredia na také škodlivé, virálne a manipulatívne príspevky. Ich články sú editované v regionálnych centrách a globálny tím je manažovaný z centrály AFP v Paríži.

Naším slovenským fact-checkerom je Robert Barca, novinár a fotograf z Bratislavy. V roku 2019 získal titul MSc v odbore Development and International Relations, študoval v Českej republike, Holandsku, Nemecku, Dánsku a Číne. Pracoval ako novinár v slovenskom týždenníku .týždeň a v denníku Denník N, publikoval vo viacerých slovenských a českých médiách. Pre AFP začal pracovať vo februári 2020.

Pracuje s:

Bronwen Roberts, európskou koordinátorkou, ktorá začala pracovať pre AFP v roku 1998 ako novinárka v Johannesburgu a v roku 2001 sa presťahovala do Hongkongu v rámci editorského tímu pre Áziu. Bola taktiež vedúcou kancelárie v Kábule a v roku 2009 sa presunula do Paríža, kde pracovala ako regionálna a medzinárodná editorka. V marci 2020 sa pridala k AFP Fact-check, pôsobí v Paríži;

a

Michelom Viatteau, ktorý začal pracovať pre AFP v roku 1972. Bol vedúcim kancelárie v Teheráne, Moskve, Varšave a Montreale; pracoval ako korešpondent vo Vatikáne a ako vojnový korešpondent v Sarajeve. Je spoluzakladateľom Le Courrier de Varsovie a pomohol modernizovať poľskú tlačovú agentúru PAP. Od júna 2020 je part-time editorom v rámci AFP Fact-check v Českej republike, Poľsku a na Slovensku; býva a pôsobí vo Varšave.