Patológ Palkovič: V prípade úmrtia Milana Lasicu môžeme súvis s očkovaním jednoznačne vylúčiť

Copyright AFP 2017-2023. Všetky práva vyhradené.

Ihneď po smrti Milana Lasicu 18. júla 2021 sa na Facebooku začali šíriť nepodložené špekulácie, podľa ktorých mala smrť velikána slovenskej kultúry súvisieť s jeho očkovaním proti Covidu. Patológ Michal Palkovič z Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, ktorý poskytol verejnosti stanovisko s dovolením hercovej rodiny, súvislosť úmrtia Milana Lasicu s vakcínou vylúčil.

„Dnes večer vo veku 81 rokov zomrel Milan Lasica. Priamo na koncerte, kde vystupoval si zažartoval - ‘Vakcínovaný som a žiadne vedľajšie účinky to nemá’! Na konci vystúpenia pri klanačke skolaboval a už sa ho nepodarilo oživiť,“ píše sa v obrázku, ktorý zdieľal na Facebooku používateľ Жура Влоф (v slovenčine Žura Vlof) 18. júla 2021 necelú hodinu po zverejnení prvých správ o smrti Milana Lasicu na pódiu Štúdia L+S.

„O mŕtvych len dobre, ale myslím, že liberálna lúza dnes dostala vlastný góól! (Určite to hodia na vek a infarkt),“ dodal používateľ, pričom z kontextu jeho príspevku je zjavné, že hercovo úmrtie malo podľa neho súvisieť s očkovaním proti koronavírusu. Jeho príspevok ďalej zdieľalo viac ako 1400 používateľov, obrázok z neho sa však šíril aj na iných profiloch (napríklad tu alebo tu).

Snímka FB príspevku vyhotovená 20. júla 2021

Viacerí odporcovia očkovania spoločne s autorom príspevku uverejnili pod príspevkom mnoho antivakcinačných komentárov. Autor príspevku taktiež v jednom z komentárov napísal, že si „myslí“, že ďalším zo „zaočkovancov“, kto skolabuje v dôsledku vakcinácie, bude herec Juraj Kemka.

Snímka komentárov pod FB príspevkom, koláž vyhotovená 20. júla 2021

Milan Lasica sa nechal zaočkovať proti koronavírusu 3. februára 2021, čo uverejnila FB stránka Univerzitnej nemocnice Bratislava. Keďže v príspevku sa píše o tom, že sa týždeň predtým zaregistroval cez online formulár (v týždni od 26. januára sa otvorila 3. fáza očkovania pre osoby staršie ako 70 rokov), a zároveň sa v tom čase na Slovensku očkovalo iba vakcínami od výrobcov Pfizer-BioNTech a Moderna, je pravdepodobné, že hercovi bola začiatkom februára podaná prvá dávka jednej z týchto dvoch vakcín. Druhá dávka vakcíny Pfizer sa zo začiatku na Slovensku podávala po troch týždňoch, už v januári sa však doba upravila na 28 dní. Pri Moderne sa doba druhej dávky nemenila a od začiatku bola nastavená na štyri týdžne.

Ministerstvo zdravotníctva 19. júla vyzvalo na Facebooku odporcov očkovania, aby nezneužívali úmrtie Milana Lasicu na šírenie nepravdivých tvrdení. Michal Palkovič, riaditeľ sekcie súdneho lekárstva a patologickej anatómie Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou, vylučuje súvis medzi Lasicovým očkovaním a jeho úmrtím. „Tento prípad sme preskúmali a akýkoľvek súvis s očkovaním môžeme jednoznačne vylúčiť. (...) So súhlasom jeho najbližšej rodiny môžeme zverejniť, že bol dlhodobo liečený na problémy so srdcom a zomrel na javisku z dôvodu zlyhania srdca,“ uviedol.

Agentúra AFP sa snažila zistiť, či bola v prípade Milana Lasicu vykonaná pitva. Napriek tomu, že sme Palkoviča kontaktovali, kvôli ochrane súkromia a želaniu rodiny nepotvrdil ani nevyvrátil vykonanie pitvy. Povedal však, že pri takom časovom odstupe od vakcinácie to nehrá rolu.

Milan Lasica mal dlhodobé problémy so srdcom, v roku 2015 mu bol v Národnom ústave srdcových a cievnych chorôb voperovaný trojitý bajpas. V roku 2020 uviedol v rozhovore pre Denník N, že trpel aj cukrovkou.

Svoje pocity z očkovania opísal známy slovenský herec aj 26. februára v relácii Trochu inak Adely Vinczeovej. „O vakcíne som nemal žiadne pochybnosti... Keď som bol malý, zúril záškrt, detská obrna, šarlach, osýpky aj tuberkulóza, a to všetko vďaka očkovaniu zmizlo. Keď sa ľudia toho boja, veľmi tomu nerozumiem. Ale keď sa niekto chce báť, tak si vždy nájde dôvod,“ povedal.

Koncom mája 2021 sa tím agentúra AFP zaoberala podobnými tvrdeniami týkajúcimi sa rozhlasového moderátora Jula Viršíka, ktorého úmrtie v dôsledku srdcových problémov konšpirátori a odporcovia očkovania taktiež spájali s jeho očkovaním proti koronavírusu.

COVID-19 VAKCÍNY