Video zachytáva protest nemeckých farmárov a nesúvisí s očkovaním
Viac ako 20-tisíc používateľov Facebooku zdieľalo príspevok s videom, ktoré zachytáva konvoj traktorov a nákladných áut v nemeckom meste Schwerin. Autor príspevku pritom naznačuje, že konvoj má byť protestom proti povinnému očkovaniu proti ochoreniu Covid-19 podobne ako „konvoje slobody“ v Kanade. To však nie je pravda. Na záberoch je vidieť nemeckých poľnohospodárov, ktorí protestujú proti novým nariadeniam o používaní chemických hnojív.
„Teraz 28.01.2022 to začalo aj v Európe. Nemecko-Schwerin,“ píše pri videu z 28. januára 2022, ktoré nazbieralo viac ako 20-tisíc zdieľaní. Profil autora príspevku obsahuje množstvo anti-vakcinačných príspevkov ako i správ o protestoch kamionistov v Kanade. V komentári pod videom autor naznačuje, že aj konvoj v tomto videu má byť súčasťou európskeho „Konvoja slobody“ (Freedom convoy, pozn. red.).

Rovnaké tvrdenia boli zdieľané aj v poľštine (tu či tu). Video sa objavilo aj na stránkach Bitchute, Twitter či TikTok.
Protesty kamionistov
Od konca januára informujú svetové médiá o protestoch vodičov nákladných vozidiel v Kanade. Nezaočkovaných kamionistov je pritom v Kanade podľa niektorých zdrojov iba približne 10 percent v rámci odvetvia. Protestujúci kamionisti nesúhlasia s tým, aby kanadská vláda zaviedla povinné očkovanie proti covidu pre kamionistov, ktorí cestujú a vracajú sa do Kanady zo Spojených štátov. V rámci protestu proti vládnym opatreniam zvolali takzvaný „Konvoj slobody 2022“ a vyrazili z rôznych častí Kanady do hlavného mesta krajiny Ottawy.
Nákladné autá v uliciach spôsobili ochromenie mesta, čo primátora Ottawy Jima Watsona prinútilo 6. februára vyhlásiť v meste stav núdze. Watson oznámil svoje rozhodnutie na Twitteri.
Mnohí používatelia internetu, ktorí videli zábery z konvojov nákladných áut a traktorov aj v iných krajinách, tak videli jednoduché paralely s protestom kanadských kamionistov.
Protesty proti očkovaniu a pandemickým opatreniam formou „konvojov slobody“ vo februári 2022 sa plánujú aj v Európe. Miestne úrady napríklad vo Francúzsku či Belgicku sa však voči nim rozhodli zakročiť ešte pred tým, ako sa uskutočnia; Paríž aj Brusel podobnú formu protestov, ktoré sa majú v najbližších dňoch konať, zakázali.
Protest farmárov v Nemecku
Avšak nie každá kolóna kamiónov či traktorov je protestom proti pandemickým opatreniam. Pri spomínanom proteste z Nemecka demonštrovali poľnohospodári proti novým nariadeniam o používaní umelých hnojív. Protest nijako nesúvisel s pandémiou koronavírusu ani pandemickými opatreniami. To neznamená, že v Nemecku neprebiehajú žiadne protesty proti opatreniam. Koncom januára a začiatkom februára 2022 sa uskutočnili vo viacerých mestách, nemali však charakter kanadského „konvoja slobody“.
V popise videa sa píše, že protest sa mal konať v meste Schwerin v Meklenbursko-Predpomoransku (severné Nemecko). Na konci videa môžeme taktiež vidieť plagát s nápisom „Zeigt [herz] für uns bauern“, čo v preklade do slovenčiny znamená „Ukážte nám roľníkom srdce“.
Pre overenie sme vo vyhľadávači použili kľúčové slová „Schwerin“ a „protest“ s dátumom 28. januára 2022. Našli sme hneď niekoľko publikácií v regionálnych i celoštátnych nemeckých médiách so správami o proteste roľníkov (1, 2, 3). Verejnoprávna televízia NDR, ktorá pokrýva severné regióny Nemecka, vydala reportáž s titulkom: „Protesty poľnohospodárov: Stovky poľnohospodárov s traktormi vo Schwerine“.
„Chceme nariadenie, ktoré bude skutočne chrániť vodu a nie len postihovať poľnohospodárov,“ povedal predseda zväzu poľnohospodárov Detlef Kurreck a vysvetlil dôvody protestu. Dôvodom protestu v skutočnosti bolo, že roľníci nesúhlasia s novou reguláciou pre obmedzovanie poľnohospodárskych hnojív; k tej došlo v reakcii na zvýšenú prítomnosť dusičnanov v podzemnej vode.
Správy o proteste možno nájsť aj na FB stránke odborového zväzu Bauernverband Mecklenburg-Vorpommern či na iných lokálnych stránkach. Na fotografiách vidno slogany, ktoré nemajú nič spoločné s Covid-19. Na niektorých z nich sa píše: „keine salat ohne nitrat“ (žiadny šalát bez dusičnanov), „Ist der Bauer erst ruiniert, wird das Essen importiert!“ (Keď je farmár zničený, potraviny sa budú dovážať!) či „politischer Mist düngt nicht“ (politickým hnojom sa hnojiť nedá). Nikde sa neobjavuje slovo Covid-19 či heslá o očkovaní
Správa Európskej komisie o používaní dusičnanov v poľnohospodárstve ukazuje, že nemeckí poľnohospodári skutočne používajú nadmerné množstvo hnojív.